Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin nevidí potrebu rokovať s Bidenom

Putin nevidí potrebu rokovať s Bidenom

Joe Biden a Vladimir Putin. (Fotomontáž: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že nevidí potrebu rokovať s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Povedal to po samite Spoločenstva nezávislých štátov v Kazachstane.

„Mali by sme sa ho opýtať, či je pripravený viesť so mnou takéto rozhovory alebo nie. Aby som bol úprimný, ja nevidím potrebu,“ odpovedal Putin na otázku o možnom stretnutí s Bidenom.

Stretnutie oboch politikov by podľa novinárov mohlo byť reálne na samite G20 v Indonézii v novembri tohto roka. Ruský prezident tiež uviedol, že čiastočná mobilizácia záložníkov v Rusku bude dokončená do dvoch týždňov.

„Nič navyše sa neplánuje. Z ministerstva obrany neprišli nijaké návrhy a v blízkom čase nevidím nijakú dodatočnú potrebu. Dodnes sa zmobilizovalo 222.000 ľudí z 300.000. Približne do dvoch týždňov budú všetky mobilizačné aktivity skončené,“ povedal.

Putin pripustil, že spojenci Moskvy sa obávajú eskalácie konfliktu na Ukrajine, no tvrdí, že to neovplyvňuje ich vzájomné vzťahy. „Samozrejme, naši partneri sa zaujímajú a obávajú o budúcnosť rusko-ukrajinských vzťahov… To však nijako neovplyvňuje charakter, kvalitu a hĺbku vzťahov Ruska s týmito krajinami,“ dodal.

Na adresu Nemecka povedal, že Berlín robí chybu, keď v ukrajinskom konflikte stojí na strane Severoatlantickej aliancie. „Nemecko sa rozhodlo, že záväzky plynúce z niektorých medzinárodných dohôd, vrátane tých s NATO, majú prednosť pred domácimi záujmami. Som presvedčený, že je to chyba a ich ekonomika a občania trpia.

Inak by plynovody Nord Stream neodpisovali,“povedal Putin. „Jedna vetva plynovodu Nord Stream 2 je vo funkčnom stave. Rozhodnutie spustiť ju nepadlo a je nepravdepodobné, že padne, ale to nie je naša vec,“ dodal.