Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko chce zakázať v školách propagáciu homosexuality

Maďarsko chce zakázať v školách propagáciu homosexuality

Foto: archív

Maďarská vládna strana Fidesz predstavila pozmeňovací návrh zákona, ktorý má v školách zakázať šírenie obsahu propagujúceho zmenu pohlavia alebo homosexualitu. Poslanci Fideszu pozmeňovací návrh predstavili maďarskému parlamentu ako súčasť zákona trestajúceho pedofíliu.

Na základe tohto návrhu by mladí ľudia pod 18 rokov nemohli byť v školách vystavovaní „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorí podľa maďarskej vládnej strany „podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu“.

Tento zákaz by sa vzťahoval aj na reklamy. Zároveň navrhuje vytvorenie zoznamu organizácií, ktorým by bola udelená výnimka organizovať na školách hodiny sexuálnej výchovy, dopĺňa Reuters. Aktivisti tento krok bezprostredne skritizovali a upozornili na podobnosť s ruským zákonom namiereným proti „homosexuálnej propagande“, ktorý tamojší zákonodarci prijali v roku 2013.

Takéto zmeny by podľa niektorých ľudskoprávnych organizácií “obmedzili slobodu prejavu a práva detí, mohli mať negatívny vplyv na psychické zdravie maloletých členov komunity LBGTI a zamedzili ich prístup k informáciám”. Viacero týchto organizácií preto apeluje na Fidesz, aby návrh zákona z parlamentu stiahol. O návrhu by poslanci mohli hlasovať už budúci týždeň.

Maďarský premiér Viktor Orbán podnikol od vlaňajška už viacero krokov proti komunite LGBTI. Jeho vláda pozmenila právne znenie manželstva v ústave na zväzok muža a ženy, pričom tiež výrazne obmedzila adopcie detí homosexuálnymi pármi. Parlament tiež zakázal úradnú registráciu zmeny pohlavia a právne uznanie novej identity transrodových osôb. Ústavný súd tento krok označil za protiústavný.