Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko zatiaľ o zavedení eura neuvažuje

Maďarsko zatiaľ o zavedení eura neuvažuje

forint_euro

Hovoriť o termíne zavedenia eura v Maďarsku je zatiaľ predčasné, vyhlásil minister financií Mihály Varga. Dôležité je podľa neho čo najskôr obnoviť rovnováhu v ekonomike, pričom fiškálna politika sa musí zamerať na zníženie rozpočtového deficitu a verejného dlhu.

Maďarsko už bolo v určitom období schopné splniť všetky podmienky na vstup do eurozóny, s výnimkou požiadavky stability výmenného kurzu, a dve posledné krízy potvrdili, že s eurom by bola maďarská ekonomika vystavená oveľa menším rizikám, pokračoval Varga.

Spoločná mena by navyše priniesla aj viaceré politické výhody, dodal minister, pričom poukázal na prieskum, podľa ktorého má prijatie eura ako nástroja na zabezpečenie stability podporovať 72 percent obyvateľov.

Nevýhodou spoločnej meny je však nutnosť vzdať sa nezávislej menovej politiky, ako aj to, že Európska centrálna banka sa pri svojich rozhodnutiach riadi najmä podmienkami v tzv. jadre eurozóny, teda v krajinách, ako Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Taliansko, takže Maďarsko by mohlo skončiť na vedľajšej koľaji, uzavrel Varga.