Úvod Zaujímavé Starnutie zrýchľuje nedostatok spánku aj stres

Starnutie zrýchľuje nedostatok spánku aj stres

Fotomontáž: archív

Túžba po večnej mladosti je zakorenená azda v každom človeku. Elixír mladosti však zatiaľ nikto nevynašiel, a tak sa musíme zmieriť s tým, že aj my raz zostarneme. Aby sa to nestalo priskoro, je dobré sa vyhýbať tomu, čo tento proces zrýchľuje.

Fajčenie so sebou prináša rôzne zdravotné riziká. Látky z cigariet majú okrem toho negatívny vplyv na elasticitu pokožky, čo zrýchľuje tvorbu vrások. Za rýchlejším starnutím je aj nedostatok spánku.

Ľudia, ktorí malo spia, mávajú častejšie problémy s priberaním. Nedostatok odpočinku sa prejavuje aj na vzhľade pokožky, ktorá skôr podlieha vráskaveniu. Podľa odborníkov je optimálnych 7-8 hodín spánku denne.

Na kráse a mladistvom vzhľade nepridá ani nesprávne držanie tela. Pri každodennom niekoľkohodinovom zhrbenom sedení pri počítači sa na chrbtici môže časom sformovať nepekný hrb. Nehovoriac o rôznych zdravotných ťažkostiach, ktoré vyplývajú z krivej chrbtice.

Vedeli ste, že ak máte doma príliš teplo a nízku vlhkosť vzduchu, pokožka sa nadmerne vysušuje a má sklon k rýchlejšiemu starnutiu? Snažte sa preto udržiavať vlhkosť v primeraných hodnotách, často vetrajte a zbytočne neprekurujte. Aj tým môžete prispieť k udržaniu mladistvého vzhľadu.

Stres má celý rad negatívnych účinkov na zdravie. Nadmerné napätie sa odráža okrem iného aj na pleti – býva mdlá, ovisnutá, často s vráskami a kruhmi pod očami pre nedostatok spánku. Stres je aj jedna z príčin šedivenia a nadmerného vypadávania vlasov.

K rýchlejšiemu starnutiu prispieva aj nepriamo. Pri nadmernom strese sa zle stravujeme, pijeme veľa kávy či energetických nápojov, málo spíme. Fajčiari viac fajčia a aj prípadné pitie alkoholu robí svoje. Oplatí sa preto naučiť sa zvládať stres. Vhodné je pravidelné cvičenie, správna životospráva, pozitívne myslenie a relaxácia.

Hoci sa mladosť nedá kúpiť v tube či fľaštičke, veľa môžeme urobiť tým, že sa budeme vyhýbať chybám zrýchľujúcim naše starnutie. Zmena zabehaných zvykov a odbúranie zlozvykov nie je ľahké, no z dlhodobého hľadiska sa vďaka tomu budeme dlhšie tešiť nielen z mladistvého vzhľadu, ale aj lepšieho telesného a duševného zdravia.