Úvod Politika Maduro ohlásil porážku povstalcov a poprel, že chcel ujsť z krajiny

Maduro ohlásil porážku povstalcov a poprel, že chcel ujsť z krajiny

Foto: archív

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ohlásil víťazstvo nad vojenským povstaním, ktoré inicioval opozičný líder Juan Guaidó. Maduro zároveň odmietol tvrdenia amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea o tom, že chcel ujsť z krajiny, informovala agentúra AFP.

Prezident sa vo svojom vystúpení poďakoval príslušníkom venezuelských bezpečnostných zložiek za to, že porazili “malú skupinu, ktorá chcela vyvolávať násilie prostredníctvom pučistických šarvátok” a dodal, že tieto činy “nezostanú nepotrestané”. Maduro zároveň označil za “vtip” Pompeove slová o tom, že chcel ujsť na Kubu a vo vlasti sa rozhodol zostať až po tom, ako mu dohovorili Rusi.

Situácia vo Venezuele sa vyostrila po tom, ako venezuelský opozičný líder Juan Guaidó vyzval na vojenské povstanie proti socialistickému prezidentovi Madurovi, znovuzvolenému vo vlaňajších sporných voľbách. Venezuelský minister obrany Vladimir Padrino neskôr oznámil, že pokus o prevrat “priemernej závažnosti” potlačili. Guaidó  vyzval svojich sympatizantov, aby aj naďalej pokračovali v protestoch.