Úvod Veda & Tech Ruskí a japonskí vedci oživili bunky vyhynutého mamuta

Ruskí a japonskí vedci oživili bunky vyhynutého mamuta

Foto: archív

Tím ruských a japonských vedcov ohlásil pokrok v snahe vrátiť do života vyhynutého mamuta. Hoci tisíc rokov staré bunky začali javiť známky života, na skutočný Jurský park si podľa vedcov bude musieť svet ešte niekoľko desaťročí počkať. Ak sa vôbec dočká. Namiesto toho totiž dúfajú, že by vyvíjaná technológia mohla zabrániť vyhynutiu druhov, ktoré sú dnes na pokraji zániku.

Vedcom sa podarilo obnoviť bunky zo zadnej nohy mamuta starého približne 28-tisíc rokov. Časti jeho tela pred ôsmimi rokmi objavili v sibírskom permafroste, teda večne zamrznutej pôde. Mamutie bunkové jadrá sa vedcom teraz podarilo úspešne implantovať do buniek myší.

Päť z niekoľkých desiatok exemplárov prejavilo biologické reakcie, nevyhnutné pre začiatok bunkového delenia. Hoci je to veľký úspech, ani v jednej zo vzoriek nenastalo bunkové delenie, nevyhnutné na oživenie mamuta. Vedci pracujú na tomto projekte už dvadsať rokov.

Foto: archív

Práve bunkové delenie je ďalší cieľ deväťčlenného vedeckého tímu. Zároveň sa na tele mamuta prezývaného Yuka snažia nájsť menej poškodené bunky, životaschopnejšie a vhodnejšie na výskum. Technológie na oživenie vyhynutého tvora zatiaľ neexistujú, ale je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti ich ľudstvo bude mať.

Profesor Kei Mijamoto z tímu na univerzite Kindai v Japonsku si však nie je istý tým, či je správne oživiť dávno vyhynuté tvory: „Okrem etických otázok musíme vziať do úvahy, že by týmto zvieratám nemuselo vyhovovať dnešné prostredie. Pred ich oživením by sme museli zvážiť množstvo problémov. Ale teraz nás viac zaujíma štúdium faktorov, vplývajúcich na vyhynutie zvierat a pomáhajúcich zachrániť tie, ktorým hrozí zánik.“