Úvod ZO ZAHRANIČIA Mali by sme napredovať v procese mierového znovuzjednotenia Číny a Taiwanu, povedal...

Mali by sme napredovať v procese mierového znovuzjednotenia Číny a Taiwanu, povedal čínsky premiér

Hlavné mesto Taiwanu Tchaj-pej. (Foto: archív)

Čínsky premiér Li Kche-čchiang sa dôrazne vyslovil proti nezávislosti Taiwanu a vyzval na opätovné mierové znovuzjednotenie Číny so samosprávnou demokratickou ostrovnou republikou.

“My Číňania na oboch stranách Taiwanského prielivu sme jedna pokrvná rodina. Mali by sme preto rozvíjať ekonomické a kultúrne výmeny a spoluprácu a zlepšovať systémy a politiky, prispievajúce k blahobytu našich taiwanských krajanov,“ povedal Li na otvorení tohtoročného zasadnutia čínskeho parlamentu.

„Mali by sme podporovať mierový rozvoj vzťahov a napredovať v procese mierového znovuzjednotenia Číny,“ vyhlásil čínsky premiér pred takmer 3000 delegátmi Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. V prejave tiež žiadal uplatňovanie tzv. zásady jednej Číny.

Taiwan, ktorý nikdy nebol súčasťou Čínskej ľudovej republiky, má vlastnú vládu od roku 1949, Peking však ostrovnú krajinu s približne 23 miliónmi obyvateľov považuje za súčasť územia jedinej Číny.

Po invázii Ruska na Ukrajinu rastú obavy, že by Peking mohol použiť vojenskú silu na presadenie svojho dlhodobého územného nároku na Taiwan. Čína v čase rastúceho napätia v regióne v uplynulých mesiacoch uskutočnila v jeho okolí sériu cvičení námorných a vzdušných síl.