Úvod ZO ZAHRANIČIA Mario Draghi opätovne abdikoval. Francúzska ministerka: Stratili sme jeden z pilierov Európy

Mario Draghi opätovne abdikoval. Francúzska ministerka: Stratili sme jeden z pilierov Európy

Mario Draghi. (Foto: archív)

Taliansky premiér Mario Draghi opätovne abdikoval, po tom, čo síce uspel v hlasovaní o dôvere v Senáte, no trojica kľúčových koaličných strán toto hlasovanie bojkotovala. Draghi predložil demisiu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi po tom, ako prerušil zasadnutie v poslaneckej snemovni, ktorá mala hlasovať o dôvere vláde, rovnako ako deň predtým Senát.

Predseda vlády však poslancom povedal, že po tom, čo zlyhal jeho posledný pokus o oživenie koalície, už nevidí možnosť ako ďalej vládnuť a odišiel za prezidentom. Kancelária prezidenta neskôr informovala, že Mattarella premiérovu demisiu vzal na vedomie, no požiadal jeho vládu, aby zostala vo funkcii.

K vládnej kríze v Taliansku prišlo po tom, ako koaličné Hnutie piatich hviezd (M5S) odmietlo podporiť vládu pri hlasovaní o dôvere spojenom s vládnym balíkom opatrení na pomoc rodinám a podnikateľom v súvislosti s rastom cien energií. Draghi vzápätí podal demisiu, Mattarella ju však vtedy neprijal a požiadal premiéra, aby sa ešte usiloval hľadať podporu medzi zákonodarcami.

Demisia talianskeho premiéra spustí „obdobie neistoty“ a bude znamenať stratu jedného z „pilierov Európy“. Povedala to francúzska ministerka pre európske záležitosti Laurence Booneová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter.

„Taliansko sa chystá vstúpiť do obdobia, ktoré bude možno menej stabilné než predtým. Chcem vzdať hold Mariovi Draghimu, ktorý je mimoriadnym štátnikom a partnerom Francúzska. Spolupracovalo sa nám dobre. Je pilierom Európy,“ povedala Booneová. Dodala, že ďalšie obdobie bude v znamení neistoty.

Mario Draghi má blízke vzťahy s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Obaja predstavitelia minulý rok podpísali francúzsko-taliansku dohodu, ktorá má za cieľ posilniť vzájomné vzťahy.