Úvod Politika Martvoň Šimečkovi: O solidarite s migrantmi hovorte potom, keď EÚ nebude mať...

Martvoň Šimečkovi: O solidarite s migrantmi hovorte potom, keď EÚ nebude mať 4 milióny bezdomovcov 

Anton Martvoň. (Foto: archív)

Michal Šimečka zo strany Progresívne Slovensko v diskusii na portáli aktuality.sk vyhlásil, že Slovensko potrebuje migrantov z ekonomických dôvodov. S týmto tvrdením nesúhlasí bývalý poslanec Smeru-SD a v súčasnosti podpredseda Národnej koalície Anton Martvoň, podľa ktorého by sa politici mali sústrediť najmä na státisíce Slovákov žijúcich v chudobe.

“Na Slovensku rôzne populistické a demagogické strany stále hovoria o kvótach a utečencoch, pričom na Slovensku bolo udelených minulý rok päť azylov pre utečencov. Naopak, asi 20-tisíc migrantov prišlo legálne pracovať na Slovensko. Predovšetkým sú to ľudia z Ukrajiny, Srbska či Vietnamu,” povedal Michal Šimečka, ktorý je lídrom kandidátky Progresívneho Slovenska v blížiacich sa eurovoľbách.

Anton Martvoň, ktorý je tiež kandidátom na poslanca Európskeho parlamentu, v tejto súvislosti Šimečkovi pripomenul, že EÚ má 4,1 milióna bezdomovcov. “Líder eurokandidátky Progresívneho Slovenska ako liberál hovorí o solidárnosti s nelegálnymi ekonomickými imigrantmi?

Je nehoráznosť, že EÚ všemožne pomáha nelegálnym ekonomických migrantom, dokonca im ide zriadiť fond na podporu migrácie s 10,5 miliardovým rozpočtom, no na druhej strane EÚ z vysoka kašle na 4,1 milióna bezdomovcov, žijúcich bez jedného eura pod mostami vúnii, ktorí nemajú často ani len na oblečenie, lieky, či teplé jedlo,” napísal na sociálnej sieti.

“V EÚ, ale aj v Progresívnom Slovensku sa musia spamätať a nehrať sa na falošnú solidaritu. Keď nelegálni migranti prídu do únie legálne a ako utečenci, ktorým ide o holý život, nebudem mať nič proti ich záchrane.

Michal Šimečka. (Foto: archív)

Keď však prídu nelegálne a ako ekonomickí migranti bez rešpektu k národným tradíciám, ku kresťanským symbolom a k našim ženám, pričom im EÚ a UNHCR dávajú ešte aj peniaze, stravu, ubytovanie, štúdium, lekársku starostlivosť, lieky a oblečenie zadarmo,  budem to ja i Národná koalícia tvrdo kritizovať.

Až dovtedy, kým EÚ toto všetko zadarmo nedá najskôr 4,1 miliónu bezdomovcov a približne 113 miliónom obyvateľov EÚ ohrozených chudobou vrátane vyše 600-tisíc chudobných Slovákov v SR, ktorým by na začiatok stačilo možno iba jedlo, oblečenie, lieky, zdravotná starostlivosť, ubytovanie, prípadne rekvalifikácia zadarmo…

“O súdržnosti nám hovorte až vtedy, keď nebudú nijakí obyvatelia EÚ vrátane Slovákov mrznúť v zime pod mostami, či na uliciach alebo nebudú žiť v rozpadajúcich sa chatrčiach v zime, o hlade a bez liekov… Lebo dovtedy je to iba falošná súdržnosť, ktorá zastiera biznis mimovládok a pašerákov nelegálnych migrantov za výdatnej finančnej podpory EÚ,” pokračoval.

Foto: archív

Mnohé matky s deťmi musia podľa jeho slov vyžiť v SR z rodičovského príspevku asi 220 eur a mnohí dôchodcovia žijú v SR z minimálneho dôchodku 280 eur. “A Progresívne Slovensko zrazu necíti nijakú súdržnosť?

Je zjavne slepé, keď nevidí vyše 600 000 Slovákov žijúcich na pokraji chudoby, z ktorých mnohí si nemôžu nájsť prácu v SR, alebo ju majú tak slabo zaplatenú, že ledva prežijú od výplaty do výplaty, lebo pracovný trh v SR za výdatnej podpory Smeru a jeho oligarchov deformuje lacná pracovná sila ekonomických migrantov dovážaných zo štátov mimo EÚ do SR, napr. zo Srbska, Albánska, Ukrajiny, Turecka, či Vietnamu.

Ekonomických migrantov, osobitne tých nelegálnych, SR absolútne nepotrebuje. Prioritne sa musíme postarať o Slovákov, ktorí nemajú prácu alebo nie sú platení tak, aby mohli uživiť svoje rodiny. Národná koalícia a ja preto presadzujeme, aby pomoc zo strany štátu a z EÚ išla prioritne Slovákom (respektíve obyvateľom EÚ) a nie nelegálnym ekonomickým migrantom,” uzavrel Martvoň.