Úvod Z DOMOVA Matica slovenská organizuje protest pred Divadlom P. O. Hviezdoslava

Matica slovenská organizuje protest pred Divadlom P. O. Hviezdoslava

Reprodukcia: archív

Matica slovenská (MS) protestuje proti aktuálnej reklamnej kampani bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava (DPOH) na novú divadelnú sezónu, ktorá okrem iného hrubo dehonestuje jedného z najvýraznejších predsedov MS Pavla Országha Hviezdoslava.

Reklamná agentúra Slovak&Friends v nej použila ako motív umeleckú techniku vitráž, známu z budovateľských období našej histórie. Ide o pozmenenú vitráž z interiéru divadla, ktorej autorom je maliar, spisovateľ a publicista Janko Alexy.

“Bohužiaľ, stalo sa tak v roku 160. výročia založenia MS, 30. výročia vzniku SR a 180. výročia kodifikácie slovenčiny. Na nej zobrazila mladých ľudí, ktorí majú v rukách ukrajinskú a dúhovú vlajku.

Jeden z nich však v rukách drží odseknutú hlavu práve P. O. Hviezdoslava, jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov uplynulých dvesto rokov, ktorého navrhovali na nomináciu Nobelovej cenu za protivojnovú poéziu.

Bol jednou z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry na sklonku 19. storočia a začiatku 20. storočia a radí sa k najvýznamnejším zjavom celej slovenskej literatúry.

Patril tiež medzi aktívnych podporovateľov vzniku novej republiky v roku 1918. V máji 1918 viedol slovenskú delegáciu na oslavách päťdesiateho výročia vzniku Národného divadla v Prahe (v tomto roku je stopiate výročie tejto návštevy).

Do svojho prejavu vložil náznak možného blízkeho spolužitia Slovákov a Čechov. Preto koncom toho istého roka privítal vznik Česko-Slovenska a s ním aj utvorenie reálnych perspektív pre slobodný rozvoj slovenského národného života v nových spoločenských a politických podmienkach.

Už počas nedávneho Dúhového pochodu v Bratislave v DPOH zavesili na bustu P. O. Hviezdoslava okolo jeho krku dúhový šál. Najnovšie nedôstojné stvárnenie odseknutej hlavy nemôže byť ospravedlniteľné ani kreativitou reklamnej kampane. Umelecké stvárnenie nemôže prekračovať hranice vkusu a ľudskosti.

Matica možným vysvetleniam o tzv. nadsádzke tohto vyobrazenia neverí a nerozumie, prečo musí byť práve osoba P. O. Hviezdoslava terčom takýchto nechutných útokov a metafor. Rovnako nechápeme, prečo na vitráži nie je okrem vlajky cudzieho štátu aj slovenská štátna zástava.

Veď žijeme na Slovensku a DPOH pripravuje svoje programy najmä pre slovenského diváka. MS sa rozhodla, že po tejto škandalóznej kampani nebude ticho. Na stredu 6. septembra 2023 o 17:00 h pred DPOH zvoláva občiansky protest proti nekultúrnym aktivitám, ktoré sa dejú práve na kultúrnej pôde Divadla P. O. Hviezdoslava,” píše sa vo vyhlásení Matice.

Budova DPOH v Bratislave. (Foto: Pavel Kapusta)