Úvod Z DOMOVA Matica slovenská si v Martine pripomenula 160. výročie svojho založenia slávnostným programom

Matica slovenská si v Martine pripomenula 160. výročie svojho založenia slávnostným programom

Reprofoto: archív

Inscenovaným valným zhromaždením Matice slovenskej (MS) z roku 1863 sa v Martine začal slávnostný program osláv 160. výročia jej založenia. Podľa predsedu najstaršej ustanovizne Slovákov Mariána Gešpera divadelná dramatizácia v Parku sv. Cyrila a Metoda podrobne popísala založenie a prvý deň Matice.

Doplnil, že repliky hercov parafrázovali z dobových zápisníc. „Ukazujú, že mnohé veci, ktoré Slováci rozoberali v roku 1863, nás do určitej miery trápia aj v súčasnosti. Materiálne a finančné problémy, ale aj to, ako riadiť slovenskú kultúru,“ podotkol Gešper.

Pripomenul, že MS reprezentuje národnú ideu v histórii, literatúre, archívnictve, ale napríklad aj pri spolupráci so zahraničnými Slovákmi. „V obciach dobrovoľne udržiava tradície 505 miestnych odborov a základňa je na úrovni 26.500 členov. Máme aj 20 pracovísk, ktoré na profesionálnej úrovni robia rôznorodé aktivity s obcami, mestami a máme tiež vedecké pracoviská,“ uviedol.

Hlavný program s názvom Matica žije na Slovensku aj vo svete sa konal v martinskej športovej hale, kde vystúpili folklórne matičné kolektívy zo všetkých kútov Slovenska a slovenského zahraničia. Podvečer sa začal slávnostný galaprogram s názvom 160 rokov v Turčianskej záhradke, 30 rokov v Slovenskej republike.

Vyvrcholením bolo vystúpenie SĽUK-u. Následne sa uskutočnil koncert pod názvom Matica pre mladých, Matica pre súčasnosť, na ktorom vystúpili speváčky Veronika Rabada a Zuzana Smatanová. V nedeľu sa v Martine uskutočnia slávnostné pobožnosti s pripomenutím 160. výročia MS.

Oslavy založenia Matice a 30. výročia vzniku súčasnej Slovenskej republiky sa začali už v piatok Kongresom matíc a inštitúcií slovanských národov. Po skončení rokovania kongresu odhalili v Martine bustu Mons. Františka Jozefa Fugu.

Významný slovenský rodák, kňaz, vydavateľ, agitátor slovenského života na severoamerickom kontinente bol tiež tretím predsedom Zahraničnej Matice slovenskej a autorom návrhu jej vlajky, ktorá slúžila ako podklad pre súčasnú štátnu vlajku SR.