Úvod Z DOMOVA Matovič ignoruje Klub 500, o prácu môžu prísť tisíce ľudí

Matovič ignoruje Klub 500, o prácu môžu prísť tisíce ľudí

Foto: archív

Súčasná štátna podpora firiem na zachovanie zamestnanosti je nedostatočná a ak sa nezvýši, v najbližších mesiacoch hrozí, že tisíce ľudí prídu o svoje miesta. Vláda má pritom na zvýšenie podpory pre podniky dostatok financií zo zdrojov EÚ, uviedli zástupcovia Klubu 500.

Predseda združenia najväčších slovenských firiem s viac ako 500 zamestnancami Vladimír Soták zároveň vyzval premiéra Igora Matoviča, aby vytvoril priestor na spoločné rokovanie s podnikateľmi produkujúcimi výrobky základnej dennej spotreby.

“Ide napríklad o papier, čistiace prostriedky – ale tiež energií, pohonné hmoty, dopravy a komunikačných prostriedkov,“ doplnil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. „Vláda nemá dostatok odborníkov na to, aby sa príprava a naštartovanie ekonomiky mohlo zvládnuť bez komunikácie s predstaviteľmi slovenského priemyslu.

Stručne povedané, podľa známeho hesla ‘o nás bez nás’ sa proces obnovy ekonomiky nedá zvládnuť,“ napísal Soták v otvorenom liste, ktorý zaslal premiérovi. Podnikatelia upozornili, že príspevok, ktorý vláda vyčlenila veľkým, stredným a malým podnikom pokryje osobné náklady len do výšky 10 až 30 percent.

Firmy pri výraznom poklese ekonomiky platia svojich zamestnancov často z úverov, no tento stav podľa Klubu 500 vydrží iba niekoľko mesiacov. Podľa zamestnávateľov nečinnosť alebo neochota vlády riešiť problémy firiem ohrozuje vysoké percento z dvoch miliónov zamestnancov v priemysle, poľnohospodárstve, stavebníctve a službách.

Podnikatelia odmietli argumenty, že ekonomika sa v budúcom roku vráti k rastu a už v súčasnosti podľa výsledkov evidencie z elektronických registračných pokladníc (eKasa) rastie maloobchodný predaj tovarov.

„Argumentovanie eKasou je nepochopenie súčasnej situácie. Výsledky eKasy vôbec nehovoria o situácii v priemysle, poľnohospodárstve či stavebníctve a odrážajú len tržby v maloobchode a v tomto prípade ide len o odloženú spotrebu z čias, keď boli predajne zatvorené,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Podnikatelia podľa neho nemôžu čakať na oživenie ekonomiky do budúceho roka. „Klub 500 nežiada podporu na udržanie zamestnanosti v budúcom, ale práve v tomto, pre ekonomiku krízovom roku.

Vláda má k dispozícii takmer päť miliárd eur na udržanie zamestnanosti a podporu ekonomiky, ktoré však na tento účel nechce uvoľniť,“ pripomenul Gregor. Dodal, že ak tieto prostriedky Slovensko neminie, bude ich musieť vrátiť do Bruselu.