Úvod Z DOMOVA Matovič: Lekárski odborári si brali pacientov za rukojemníkov

Matovič: Lekárski odborári si brali pacientov za rukojemníkov

Igor Matovič. (Foto: archív)

Hyenizmus, nespravodlivosť, amorálne konanie a branie si pacientov za rukojemníkov ako pri únose lietadla teroristami. Takto zhodnotil minister financií Igor Matovič vyjednávanie odborárov z Lekárskeho odborového združenia pri rokovaniach o platoch zdravotníkov.

V Národnej rade SR vyhlásil, že by bol rád, keby návrh na zvýšenie platov lekárov neprešiel. Hovorí o veľkom zlyhaní a výsledku nemorálneho konania odborárov, ktorí podľa neho opľuli všetkých pracovníkov v nemocniciach.

„Týmto návrhom vytvoríme extrémnu nespravodlivosť pri odmeňovaní zdravotníkov v nemocniciach,“ povedal Matovič. V situácii, keď štát narába s obmedzenými zdrojmi, by sa podľa neho všetci mali správať zodpovedne.

Predložený návrh podľa neho nerozlišuje medzi „fachmanmi a fušermi“ a míňa vzácne zdroje na výrazné preplatenie jednej skupiny zdravotníkov. Podčiarkol, že financie sa mohli využiť radšej na prilákanie nových lekárov do slovenského zdravotníctva.

Dodal, že nejde poslancov nahovárať na bojkot návrhu. Poukázal však na to, že ostatným zdravotníckym profesiám sa upiera nárok na rovnaké platy. „Sto miliónov, čo si zobrali navyše v porovnaní s českými platmi, bude chýbať ostatným zdravotníckym profesiám. A keď to nebude chýbať im, bude to chýbať pacientom v nemocniciach,“ poznamenal Matovič.

Hovorí o chýbajúcich financiách na nové prístroje, lieky či inovatívnu liečbu rakoviny. „Vitajte v opozícii, pán minister. Takéto ostré vystúpenie voči vládnemu návrhu zákona len zriedka počuť z úst koaličných politikov,“ poznamenal poslanec za SaS Ondrej Dostál.

Považuje za zvláštne, že minister financií kritizuje dohodu, ktorú vyrokoval predseda vlády Eduard Heger. Pýta sa Matoviča, či je teda riešením návrh neprijať a nechať vyše 2000 lekárov odísť z nemocníc.

Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský odmietol Matovičove tvrdenia a označenie odborárov za vydieračov. Poukázal na to, že po tlaku s hromadnými výpoveďami sa zvýšili mzdy aj pre ďalších 24 zdravotníckych profesií. „Som hrdý na 2100 lekárov, že sa im podarilo dosiahnuť lepšie ohodnotenie pre ostatných zdravotníkov,“ skonštatoval.

K Matovičovej kritike sa po schválení návrhu na zvýšenie platov lekárov v NR SR pridal aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. „Z princípu by to nemali dostať. Dostali nás však do takej situácie, že sme nemohli konať inak, keď sme nechceli, aby zomierali ľudia,“ skonštatoval. Poslanci OĽaNO podľa neho zahlasovali za preto, že rešpektovali dohodu medzi vládou a odborármi.