Úvod ZO ZAHRANIČIA Matovič ľutuje, že Lukašenko nie je na sankčnom zozname proti Bielorusku

Matovič ľutuje, že Lukašenko nie je na sankčnom zozname proti Bielorusku

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Predseda vlády SR Igor Matovič by bol rád, keby sa na sankčnom zozname, na ktorom sa v Bruseli zhodli lídri EÚ, ocitol aj bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Premiér to uviedol po skončení dvojdňového samitu EÚ.

„Viacerí by boli radi, aj ja, keby bol Lukašenko na tomto zozname. Lebo netreba skrývať zodpovednosť za druhých ľudí. Ten, kto je zodpovedný za to, čo sa v Bielorusku stalo, je predovšetkým prezident Lukašenko,“ uviedol Matovič.

Zároveň však dodal, že na rokovaniach v Bruseli nakoniec prevládol konsenzus, že nateraz sa Luašenko na zozname okolo 40 bieloruských predstaviteľov neocitne, aby mala únia s kým si sadnúť za rokovací stôl a diskutovať o demokratizácii pomerov v tejto krajine.

Slovenský predseda vlády na otázku médií, či je Európska únia ochotná rokovať priamo s bieloruskou opozíciou, odpovedal, že to bolo tiež témou diskusií lídrov, zatiaľ je však o tom predčasné hovoriť.

Potvrdil však, že plán ekonomickej pomoci pre demokratické Bielorusko, ktorý na sammite predstavil poľský premiér Mateusz Morawiecki a na ktorom sa už predtým zhodli lídri Vyšehradskej štvorky, našiel v Bruseli pochopenie. Slovenský premiér pripomenul, že do týchto diskusií „vniesol nové gesto”.

Podľa svojich slov mal navrhnúť, aby EÚ v rámci ekonomického plánu pre demokratické Bielorusko ponúkla tým bieloruským občanom, ktorí budú chcieť vakcínu proti COVID-19, možnosť získať ju na území okolitých krajín únie. „Bola by to taká pomocná ruka občanom Bieloruska, ktorí nebudú dôverovať domácej zdravotníckej politike a chceli by inú alternatívu,“ vysvetlil Matovič.