Bratislava má za sebou ďalší protestný míting proti premiérovi Igorovi Matovičovi pred Úradom vlády. Dvojhodinový hyde park s kritikou rôznych zlyhaní premiéra začal tradične štátnou hymnou a netradične aj minútou ticha.
Prítomných asi tristo protestujúcich hlboko zasiahla správa o tragédii v základnej škole vo Vrútkach. Organizátor, bývalý poslanec NR SR Peter Marček ostro obvinil premiéra zo zámerného udržiavania núdzového stavu. Skutočným dôvodom nemá byť zdravie ľudí, ale obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní.
Slovensko dostáva miliardovú pomoc a aj distribuuje milióny eur na elimináciu ekonomických dopadov antikorona opatrení kabinetu. Marček v umelom živení druhej vlny vidí snahu vlády predĺžiť si mimoriadny stav, v ktorom obstarávateľ, v tomto prípade aj vláda, nemusia robiť výberové konania, ani spĺňať kritériá transparentnosti. A práve o nej rozprávali všetky vládne strany pred voľbami, na čo namotali väčšinu voličov.
Ďalší rečník, exposlanec SNS Rafael Rafaj kritizoval slovenského premiéra za provokatívny a Slovákov urážajúci scenár osláv Trianonu s predstaviteľmi Strany maďarskej komunity, ktorí si prišli vypýtať autonómiu. Neobišiel ani mlčanie Matoviča na útoky maďarského premiéra proti suverenite a zvrchovanosti Slovenskej republiky počas jeho príhovoru k 100. výročiu Trianonu.
Dav odkazoval premiérovi Matovičovi aj Orbánovi skandovaním hesla “Slovensko si nedáme”. Politický analytik a publicista Roman Michelko vzápätí obvinil premiéra z obmedzovania slobody slova a prítomných vyzval slohou zo slovenskej štátnej hymny „zastavme ich, bratia“.
Vystúpilo aj niekoľko menej známych rečníkov zo Slovenska i Česka, ktorí spomenuli širšie súvislosti medzi nástupom súčasnej vlády a aktuálnym dianím vo svete. Upozorňovali napríklad na silnejúci tlak globalizátorov, ktorí chcú z ľudí postupne vytvoriť nesvojprávnu a beztvarú masu.
Medzi protestujúcimi sa objavili aj členovia Slovenského hnutia obrody na čele Róbertom Švecom či niekdajšia nezaradená poslankyňa parlamentu Martina Šimkovičová. Atmosféru zhromaždenia dotvoril svoji piesňami hudobník, spevák a bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR Stanislav Pánis.
Na hruškách do hĺbky aj šírky nekompetentnosti nachytal premiéra najmä hudobník Marián Greksa. Ako povedal, Matovičovi sa čoraz viac darí spájať Slovákov, často bez ohľadu na politické názory – proti sebe. Žiaľ, nie všetkých. Aj keby ľud nakoniec docielil pád Matoviča a jeho vlády, voliči nemajú pri súčasnom stave slovenskej národnej a konzervatívnej politickej scény veľmi na výber.
Protestným mítingom, ktoré tak skoro po uchopení moci nezažila doteraz nijaká vláda, chýba lepšia réžia, scenár no najmä propagácia a načasovanie. Nespokojných ľudí je určite na Slovensku podstatne viac, ako sa ich momentálne zúčastňuje protestných akcií. Matovič si za minulé komentovanie o „babkách, čo sa prišli vyrozprávať“ vyslúžil piskot, ale dnes sa na diaľku smial prítomným z rokovania V4 z českého zámku v Ledniciach.
Jedno je však isté. Ľudia z rôznych dôvodov, všetkých vekových kategórií a rozličných názorových skupín cítia potrebu spájať sa na námestiach proti amatérskej, nekompetentnej a neslovenskej vláde, pretože okamžite pocítili dôsledky jej vládnutia a rozhodovania.
Je to dobrá príležitosť pre vlastenecké strany, ktoré sa po voľbách stále len hľadajú, hľadajú nového predsedu a niektoré sa už aj hádajú. A tak záverečné spontánne skandovanie davu „v jednote je sila“ by sme si všetci mohli zobrať k srdcu. Darmo, ľud má vždy pravdu, ale nie šťastie na tých, čo ho vedú.
Z protestu proti vláde Igora Matoviča 11. júna 2020: