Úvod Z DOMOVA Uhrík odsudzuje ponižujúce klaňanie sa belochov černochom: Je to čistý rasizmus

Uhrík odsudzuje ponižujúce klaňanie sa belochov černochom: Je to čistý rasizmus

Milan Uhrík. (Foto: archív)

Europoslanec Milan Uhrík a podpredseda ĽSNS Milan Uhrík zaregoval na rozširujúci sa fenomén verejného kľanania sa belochov pred černochmi v USA a inde vo svete. Je to súčasť politickej kampane po zabití Georgea Floyda, keď sú belosi pod tlakom nútení prijímať kolektívnu vinu za rasistické prejavy z minulosti voči farebným obyvateľom.

“Nad nikým sa nepovyšuj, ale pred nikým sa neponižuj! Pozrite sa, kam až dostal mediálny tlak tzv. boja proti rasizmu niektorých zúbožených slniečkarov na Západe. Čo si o tom myslíte? Má takto vyzerať ‘boj proti rasizmu’? Je to predzvesť veľkej tragédie jednej civilizácie,” napísal Uhrík vo svojom statuse na sociálnej sieti.

“Silnejúce rasistické pnutia v západných krajinách musím aj touto formou odsúdiť. Rovnako musím odsúdiť aj samotný rasizmus nielen v policajných zložkách, následné násilné rabovačky, krvavé protesty a umelú ‘majdanizáciu’ týchto protestov, najmä v USA,” uviedol predstaviteľ ĽSNS vo vyhlásení pre médiá.

“Vo videách zo západných štátov vidno čoraz častejšie akýsi ‘módny trend’, ako sa belosi verejne kľačia pred černochmi, umývajú im nohy alebo im verejne bozkávajú topánky.

Toto extrémne etno-masochistické správanie je dôsledkom prehnaného mediálneho tlaku a systematického vyvolávania pocitu ‘historickej koloniálnej viny’ voči bielym obyvateľom Západu, s ktorým nemá súčasná generácia belochov ani černochov už nič spoločné,” pokračuje.

Milan Uhrík dodáva, že takéto ponižujúce správanie sa odsudzuje a verejne vyzýva všetkých ľudí všetkých farieb, aby mu nepodľahli. Tieto prejavy totiž podľa jeho názoru nemajú nič spoločné s bojom proti rasizmu. “Práve naopak, sú prejavom čistého rasizmu, lebo o konaní zainteresovaných strán rozhoduje výlučne farba pleti,” argumentuje.

“Napokon, čo by médiá a novinári robili, keby psychický tlak verejných udalostí a médií nútil černochov takto verejne sa ponižovať pred belochmi? Boj proti rasizmu nesmie rozlišovať farbu pleti.

Jednoznačne sa dištancujem od rasizmu a vyzývam ľudí, aby nikdy nehádzali všetkých do jedného vreca. A najmä, aby neponižovali seba ani iných pre svoj pôvod či farbu pleti. Verejné ponižovanie sa naozaj nie je správna cesta,” pokračoval politik.

Na záver mediálneho vyhlásenia Uhrík upozornil na nové dokumentárne video z redakcie Kulturblogu, v ktorom jeho autor tiež poukazuje na nebezpečenstvo spomenutého rasového fenoménu predovšetkým v Spojených štátoch.

Kulturblog: Budeme sa klaňať aj my?