Úvod Z DOMOVA Matovič si myslí, že trestať novinárov za jeho excesy nie je normálne

Matovič si myslí, že trestať novinárov za jeho excesy nie je normálne

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Médiá budú mať v Národnej rade SR obmedzené možnosti nahrávať či vysielať živé vstupy dovtedy, kým predseda poslaneckého klubu Matovičovej strany Michal Šipoš oficiálne neubezpečí vedenie parlamentu, že poslanci z jeho klubu nebudú zasahovať do vstupov iných politikov pre médiá. Vyhlásil to predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Šéf NR SR dodal, že pokým nedostane oficiálne uistenie od Šipoša, médiá budú môcť nahrávať poslancov len v priestoroch knižnice v parlamente a v miestnosti pre mediálne brífingy. Chce tak predísť ďalším incidentom.

„Len čo mi predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš dokáže zagarantovať, že členovia tohto poslaneckého klubu budú dodržiavať základné pravidlá slušnosti, toto obmedzenie bude zrušené,“ povedal Pellegrini.

K zmene usmernenia prišlo po excese, keď poslanec Igor Matovič vulgárnym slovným útokom narušil prípravu živého vstupu poslanca NR SR za Smer-SSD Jána Mažgúta. Matovič na mediálnom brífingu reagoval, že sa vzdá mandátu poslanca NR SR, ak Pellegrini splní dva svoje predvolebné sľuby.

Hovorí o sľube zabezpečiť dôchodcom trinásty dôchodok vo výške 640 eur ešte pred týmito Vianocami a tiež, aby nezobral dôchodcom rodičovský dôchodok. Pellegriniho konanie označil za šikanu a myslí si, že sa rozhodol uplatňovať princíp kolektívnej viny voči novinárom, poslancom aj občanom SR, ktorí majú právo na prístup k informáciám.

„Uzavrieť médiá do takéhoto akvária, kde za nami je obrovský vestibul, nie je normálne,“ povedal. Pellegrini podľa neho riešil situáciu nevhodne a neprimerane a individuálny konflikt využíva na to, aby eliminoval tie médiá, „ktoré mu nejdú po ruke“.

Poslanci za SaS tvrdia, že smernica obmedzujúca priestor na nahrávanie je protiústavná. „Právny štát na Slovensku je unášaný,“ vyhlásila Mária Kolíková a poukázala aj na ďalšie kroky novej vlády.