Úvod Z DOMOVA Matovič: Štát povolí otvorenie ďalších prevádzok

Matovič: Štát povolí otvorenie ďalších prevádzok

Foto: archív

Štát umožní od 30. marca otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Po rokovaní ústredného krízového štábu to oznámil premiér Igor Matovič s tým, že tak štát urobí len za prísnych hygienických podmienok.

Tie zavádza aj v momentálne otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou. Medzi nimi sa má obmedziť aj počet ľudí v predajniach. Povinná bude dezinfekcia rúk či ochranné rukavice.

Po novom budú otvorené aj prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantéria, predaj a servis bicyklov, záhradníctva a záhradné techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky.

Podľa Matoviča sú prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu zahrnuté v štyroch konkrétnych krokoch. Nosenie rúšok je povinné na verejnosti, teda aj v obchode, firme, výrobnej prevádzke. Každá prevádzka bude musieť od pondelka 30. marca zabezpečiť dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice, ideálne oboje. Obchody tiež budú musieť zabezpečiť minimálny odstup dva metre v rade.

Prevádzka bude musieť po novom aj rátať počet ľudí v interiéri. V prevádzke bude môcť byť v jednom okamihu maximálne jeden človek na 25 štvorcových metrov plochy prevádzky. „Čiže, ako príklad, ak má prevádzka 1500 štvorcových metrov, čo je klasický supermarket, je to 1500 delené 25, čiže môže tam byť naraz maximálne 60 ľudí,“ vysvetlil Matovič.

„Za týchto sprísnených podmienok sa otvoria aj očné optiky, lízingové služby, služby STK a EK, servis výpočtovej techniky, advokátske a notárske služby,“ dodal premiér. V obchodných domoch však budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz.

V prípade, že uvedené opatrenia nebudú obchodníci dodržiavať, vláda sa plánuje vrátiť k doterajšiemu stavu a tieto dodatočne otvorené druhy prevádzok zavrieť. Zároveň dodal, že v obchodných domoch budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz. Dodal aj, že existuje aj maximálny rozmer predajne, ktorá bude môcť otvoriť, keďže vláda chce takto podporiť malých a stredných podnikateľov.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu, keď budú zatvorené všetky iné prevádzky, ako potraviny či drogérie.

Mikas informoval, že platí vymedzený termín od 09:00 h do 12:00 h v obchodoch pre nákup ľudí starších ako 65 rokov. Štát tak chce zamedziť kontaktu seniorov, ako rizikovej skupiny, s ďalšou populáciou. Mikas zároveň vyzýva verejnosť, aby to rešpektovala.

Foto: Pavel Kapusta