Úvod ZO ZAHRANIČIA Európe hrozí pre koronakrízu nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny

Európe hrozí pre koronakrízu nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny

Foto: archív

Európe hrozí nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Dodávatelia varujú, že nové zásielky budú čoraz vzácnejšie, pretože pandémia nového koronavírusu brzdí globálny pohyb produktov aj ľudí potrebných na zber plodín.

Vlády hľadajú spôsoby, ako zmierniť akýkoľvek nedostatok, a to vrátane „zelených pruhov“, ktoré umožnia rýchly pohyb čerstvých produktov cez hranice Európskej únie, či náboru zberačov, predovšetkým uvoľnením cestovných pravidiel pre migrujúcich robotníkov.

Európske supermarkety tvrdia, že majú stále dostatok väčšiny produktov, ale tlaky v zásobovaní sa zvyšujú, a to aj v Afrike, ktorá je kľúčovým dodávateľom čerstvého tovaru. Obchody už pritom čelia nákupným horúčkam, keďže zákazníci sa snažia vytvoriť si zásoby pre prípad, že nebudú môcť vychádzať z domu.

V Keni, ktorá je hlavným dodávateľom zelenej fazuľky a hrachu do Európy, poslali polovicu zamestnancov v tomto sektore domov, na povinnú dovolenku. Dôvodom sú problémy s doručením objednávok napriek tomu, že dopyt európskych maloobchodníkov stúpa. Zásielky od iného kľúčového dodávateľa, Južnej Afriky, sú ešte komplikovanejšie, pretože aj táto krajina sa už na 21 dní uzavrela.

Foto: archív

Čoraz viac letov sa pozastavuje, takže možno predpokladať, že nastane veľké prerušenie dodávok. Tie lietadlá, ktoré ešte prepravujú tovar, zvyšujú poplatky. Ceny za kilogram niektorých plodín sa tak už strojnásobili, uviedol Hosea Machuki, vedúci Združenia exportérov čerstvých produktov v Keni, ktoré zastupuje 117 pestovateľov a vývozcov.

Dodávateľské reťazce na Západe čelia ešte väčším problémom, od nedostatku vodičov nákladných áut až po obmedzenia námornej dopravy, ktoré zasiahli hladký tok tovaru. Dokonca aj dodávky trvanlivejších produktov, ako je citrusové ovocie, ktoré sa bežne prepravuje po mori, by tak mohli viaznuť pre nedostatok kontajnerov.

Ten je spojený ešte s blokádou Číny, spresnil Muylaert-Geleingenerálny riaditeľ juhoafrickej spoločnosti Fruits Unlimited, ktorá vyváža ovocie a zeleninu do Británie. Nedostatok migrujúcich pracovníkov zase ohrozuje produkciu popredných európskych dodávateľov vrátane Španielska, najväčšieho vývozcu ovocia a zeleniny v EÚ.

Španielsky región Huelva očakával približne 16-tisíc marockých sezónnych pracovníkov. Mali pomáhať pri zbere jahôd a ďalšej úrody, no do zatvorenia hraníc sa tam dostala len menej ako polovica z nich.