Úvod Zaujímavé Medaily na OH v Tokiu budú recyklované zo starej elektroniky

Medaily na OH v Tokiu budú recyklované zo starej elektroniky

Foto: archív

Neobvyklý cieľ si pred časom vytýčila komisia, ktorá organizuje letné olympijské hry v Tokiu 2020. Chce vyrobiť všetky víťazné medaily z kovov, ktoré sa nachádzajú v starej elektronike. Poprosila preto verejnosť, aby jej nosila použité mobily, fotoaparáty, notebooky či inú spotrebnú elektroniku.

Znamená to, že všetky olympijské a paraolympijské medaily pre budúci rok budú skutočne stopercentne recyklované. Podľa komisie „bol o to ohromný záujem od verejnosti a firiem po celom Japonsku“, čo vyústilo k zhromaždeniu 47 488 ton e-odpadu.

Všetok tento opad bude rozobratý a vytiahne sa z neho zlato, striebro a meď, z ktorého budú následne vyrobené olympijské medaily. Zatiaľ množstvo odpadu nestačí, komisia ale hovorí, že týmto tempom sa kvóta naplní do konca marca.

Niektoré firmy sa skutočne činili. Napríklad obchodná sieť NTT Docomo venovala viac ako 5 miliónov starých nevyužívaných telefónov. Pomohlo, že zberné boxy boli umiestnené pri poštách a ďalších verejných budovách. Vďaka tomu napríklad cielené množstvo medi – 2,7 tony bolo vyzbierné už vlani v júli.

Na tvorbu ocenení potrebujú organizátori asi 30 kilogramov zlata, 4000 kilogramov striebra a 2700 kilogramov bronzu. Takmer 50-tisíc ton odpadu tieto nároky pokryje, no pre istotu bude zber nepotrebnej elektroniky pokračovať do marca. V jednom smartfóne iPhone podľa odhadov odborníkov vyskytuje približne 0,034 gramu zlata a 0,34 gramu striebra.