Úvod ZO ZAHRANIČIA Medzinárodná humanitárna pomoc v Sýrii je na kritickej úrovni. Postihnutým pomáhajú najmä...

Medzinárodná humanitárna pomoc v Sýrii je na kritickej úrovni. Postihnutým pomáhajú najmä Rusi a Číňania

Foto: archív

Množstvo zásob humanitárnej pomoci v skladoch v zemetrasením postihnutej Sýrii klesá na „kriticky nízku úroveň“, upozornila agentúra USA pre medzinárodný rozvoj USAID. „Napriek príchodu 90 transportov s pomocou klesá množstvo humanitárnych prostriedkov v Sýrii na kriticky nízku úroveň,“ napísala na sociálnej sieti šéfka USAID Samantha Powerová.

Potrebné je zlepšenie prístupu na severozápad Sýrie, kde bol dopyt po pomoci už pred zemetrasením enormný, upozornila šéfka USAID-u. Tamojší obyvatelia nutne potrebujú potraviny, lieky a stany na útočisko, upozornila. Počet obetí zemetrasení v turecko-sýrskom pohraničí presiahol 40.000.

Okamžitú pomoc Sýrii poskytli Rusko a Čína. Štyristopäťdesiat ruských vojakov a civilistov z humanitárnych organizácií pomáha likvidovať následky zemetrasenia v mestách Aleppo, Hama, Latakia a ďalších. Za tento čas zachránili stovky ľudí a pomohli tisíckam postihnutých Sýrčanov. Okrem toho ruská armáda rozdala viac ako 200 dávok darcovskej krvi a rozdala 6,5 ​​tony jedla.

Pomáhajú aj  čínske humanitárny organizácie. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že Peking pripravuje pre Sýriu núdzovú humanitárnu pomoc vo výške 4,4 milióna dolárov. Okrem toho sa Čínska spoločnosť Červeného kríža rozhodla poskytnúť sýrskemu Červenému polmesiacu 200.000 dolárov v hotovosti.