Úvod ZO ZAHRANIČIA Meľnyk: Leopardy sú málo. Ukrajina potrebuje ešte lode a ponorky

Meľnyk: Leopardy sú málo. Ukrajina potrebuje ešte lode a ponorky

Andrij Meľnyk. (Foto: archív)

Ukrajinská vláda žiada od svojich západných spojencov okrem tankov Leopard 2 aj vojenské lode a ponorky. Pre nemecké médiá to vyhásil námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk.

“Tanky nám nebudú stačiť. Potrebovali by sme ešte vojnové lode, aby sme mohli chrániť naše pobrežie. Naše pobrežie je veľmi dlhé. Potrebovali by sme aj ponorky, aby sme dokázali odvrátiť v Čiernom mori nový útok z mora,“ povedal Meľnyk pre nemecké televízie RTL a NTV.

Tanky Leopard 2, ktoré by mali Ukrajine pomôcť v boji proti ruskej armáde, sú podľa Meľnyka len prvým krokom. „Máme veľmi silného protivníka. Rusi naplno vyrábajú zbrane,“ povedal Meľnyk. Ako dodal, koniec vojny je ešte ďaleko a od nového nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa očakáva “líderstvo“.

Meľnyk  ešte koncom decembra uviedol, že je potrebné posilniť aj ukrajinské letectvo. Podľa jeho slov by Nemecko mohlo pomôcť napríklad svojimi vojenskými lietadlami Tornado alebo stíhačkami Eurofighter.

Nemecko potvrdilo, že dodá Ukrajine tanky Leopard 2 a takisto povolilo ich dodávky ďalším krajinám. Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory.