Úvod Auto - moto Mercedes predstavil elektromobil s dojazdom 450 kilometrov

Mercedes predstavil elektromobil s dojazdom 450 kilometrov

Foto: archív

Nemecká automobilka Mercedes-Benz predstavila nový športovo-úžitkový automobil s elektrickým pohonom. Mieni ním konkurovať vozidlám americkej spoločnosti Tesla. Elektromobil s názvom EQC by sa mal začať predávať v polovici budúceho roka. Vozidlo EQC je prvé z elektromobilov EQ, ktoré Mercedes ohlásil pred dvoma rokmi.

Tento rad má zahŕňať celú škálu modelov, od malých automobilov po luxusné autá.Do roku 2022 plánuje Mercedes vyrábať sedem elektrických modelov. Elektromobil EQC by sa mal v budúcom roku začať predávať v Európe, potom by mal doraziť aj na trhy v Číne a Spojených štátoch.

Prvý elektromobil od nemeckého prémiového výrobcu bude poháňať dvojica elektromotorov s celkovým výkonom 300 kW (408 koní). Jeho dojazd na jedno nabitie by mal byť vyše 450 kilometrov. Športovo-úžitkové vozidlá s elektrickým pohonom sa teraz chystajú uviesť na trh aj ďalší nemeckí výrobcovia luxusných vozidiel BMW a Audi.

Foto: archív

Elektromobil dostal dokonca aj mriežku chladiča. Kým iní výrobcovia ju elektrickým autám nedávajú, Mercedes tvrdí, že auto by bez nej stratilo svoju tvár. Aj vnútri má byť štandardný dizajn.

Majitelia budú mať k dispozícii aplikáciu, určenú napríklad na plánovanie nabíjania vozidla, prípadne na jeho diaľkové vychladenie alebo zohriatie. Priplánovaní cesty ECQ zohľadní aj stav nabitia akumulátora spolu s dostupnými nabíjacími stanicami a týmto podmienkam prispôsobí trasu.

Hoci Tesla v súčasnosti pevne ovláda trh s luxusnými elektromobilmi, nemyslím si, že to tak bude aj po príchode nemeckých luxusných modelov, uviedol podľa agentúry Reuters analytik Wajih Hossenally z výskumnej spoločnosti IHS Markit. Tesla zatiaľ nemá v podstate nijakú konkurenciu. To sa však od roku 2019 zmení.