Úvod ZO ZAHRANIČIA Merkelová: Podporujem víziu moderného multietnického Nemecka

Merkelová: Podporujem víziu moderného multietnického Nemecka

Foto: archív

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová v televíznom rozhovore pre verejnoprávnu stanicu ZDF pri príležitosti osláv 33. výročia znovuzjednotenia Nemecka vyjadrila podporu vízii “moderného multietnického” Nemecka a dodala, že nechápe nárast voličskej podpory pre protiimigračnú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Ako poznamenala, o otázke potomkov migrantov, ktorí sa už narodili v Nemecku, hovorila viackrát s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganon a povedala mu, že ona je ich kancelárkou. Erdogan často navštevuje Nemecko oficiálne, ale tiež počas kampaní pred voľbami vo svojej krajine, aby agitoval medzi nemeckými Turkami s právom hlasovať v Turecku.

V súvislosti so súčasným prílevom migrantov Merkelová vyhlásila, že úlohou Nemecka je prijať ich. Zároveň sa vyhranil proti AfD. „Je pre mňa niečo nepochopiteľné, ak sa prezentujete takpovediac na úkor ostatných ľudí vrátane tých, čo vyzerajú inak alebo majú iný životný príbeh,“ vyhlásila.

„Vždy proti tomu budem namietať a som presvedčená, že kritiku a hnev na niektoré veci možno v demokratickej spoločnosti vyjadriť aj inak,“ dodala. Merkelová v decembri 2021 skončila svoje šestnásťročné pôsobenie v pozícii nemeckej kancelárky. Do povedomia v súvislosti s migráciou vstúpila v roku 2015 vítaním migrantov slovami “Zvládneme to!”