Úvod ZO ZAHRANIČIA Únava Západu z konfliktu na Ukrajine sa bude zvyšovať, tvrdí Peskov

Únava Západu z konfliktu na Ukrajine sa bude zvyšovať, tvrdí Peskov

Foto: archív

Únava Západu z konfliktu na Ukrajine sa bude zvyšovať. Vyhlásil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo americký Kongres prijal návrh zákona o dočasnom financovaní vlády, v ktorom nie je zahrnutá pomoc Ukrajine.

„Únava z toho konfliktu, únava z úplne absurdného sponzorovania kyjevského režimu – bude rásť vo viacerých krajinách vrátane USA,“ povedal Peskov. Dodal však, že Washington sa bude aj napriek tomu naďalej zapájať do konfliktu na Ukrajine. „Únava povedie k roztriešteniu politického zriadenia,“ uviedol hovorca.

Návrh zákona o dočasnom financovaní americkej vlády na nasledujúcich 45 dní schválili obe komory Kongresu po približne jedenásťhodinovej debate. Vyhli sa tak zatvoreniu niektorých federálnych inštitúcií. V dôsledku kompromisu medzi republikánmi a demokratmi schválený zákon neobsahuje nijakú pomoc Ukrajine. Čoraz viac republikánov spochybňuje účelnosť mnohomiliardovej pomoci Ukrajine a žiada jej väčšiu kontrolu.

Tento názor však nezdieľajú všetci a líder republikánov v americkom Senáte Mitch McConnel povedal, že už teraz majú bezprecedentný prehľad o používaní takmer 30 typov západných zbraňových systémov a vozidiel na Ukrajine – často až tak, že to vedia u jednotlivých kusov podľa ich sériového čísla.

Americký prezident, demokrat Joe Biden v reakcii na schválenie zákona uviedol, že Ukrajina môže aj naďalej rátať s pomocou Spojených štátov amerických a republikánov obvinil z hrania politických hier.