Úvod ZO ZAHRANIČIA Michelko: Konanie Bruselu proti Maďarsku je trest za voľby a postoj k...

Michelko: Konanie Bruselu proti Maďarsku je trest za voľby a postoj k Rusku

Foto: archív

Európska únia spúšťa proti Maďarsku konanie pre porušenia princípov právneho štátu. Počas pracovného výjazdu bruselskej exekutívy v Štrasburgu to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zdôraznila, že EÚ spustila proti Maďarsku doteraz nikdy nepoužitú procedúru podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. Právne konanie za obchádzanie celoúnijných demokratických noriem a porušovanie zásad právneho štátu môže viesť k tomu, že maďarská vláda nebude mať prístup k finančným prostriedkom EÚ.

„Európska komisia teraz pošle oficiálne oznámenie o spustení mechanizmu podmienenosti,“ vyhlásila von der Leyenová v prejave počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu. Po jej slovách nesledoval potlesk väčšiny europoslancov.

Spustenie mechanizmu, ktorý podmieňuje čerpanie fondov EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu a ktorý europarlament intenzívne presadzoval, prichádza len dva dni po víťazstve strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentných voľbách. Orbána v Bruseli často obviňujú z pošliapavania demokratických noriem únie.

“Tento krok nie je prekvapivý a očakával ho zrejme aj samotný Viktor Orbán, keď vyhlásil, že jeho strana dosiahla obrovské víťazstvo, ktoré ‘je vidieť ešte aj z Mesiaca, a z Bruselu určite’.

EÚ má už dlho výhrady k príliš suverénnej politike Budapešti a prirodzene sa jej nepáči, že po získaní ústavnej väčšiny je Orbán ešte silnejší, ako predtým. Únia vlastne trestá Maďarsko za výsledky volieb, keďže si želala, aby vyhrala opozícia, ktorá by nastolila v krajine liberálny režim,” komentoval konanie Bruselu politológ Roman Michelko.

Ako dodal, ďalším dôvodom pre potrestanie Maďarska je zdržnlivý postoj vlády k Rusku, keď Budapešť nesúhlasila s rozšírením sankcií proti Rusku aj o energetický sektor a neumožnila prenos zbraní na Ukrajinu cez svoje územie.

“Maďarsko bude naďalej tzv. neliberálnou demokraciou a ekonomicky prežije aj v prípade, že by EÚ na základe avizovaného konania stopla eurofondy. V tom prípade sa však budú obyvatelia oprávnene pýtať, načo je krajine členstvo v EÚ,” uzavrel Michelko.