Úvod Z DOMOVA Michelko: Politici, čo umlčali nepohodlné weby, sa oháňajú slobodou slova. To je...

Michelko: Politici, čo umlčali nepohodlné weby, sa oháňajú slobodou slova. To je čistá orwellovčina

Roman Michelko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače sa k téme verejne vyjadrilo niekoľko politikov vládnej koalície. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský pripomenul potrebu brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť.

„Je preto dôležité, že sa nový mediálny zákon dostal do finálnej fázy a na aktuálnej schôdzi by ho mal schváliť parlament,“ uviedol poslanec. Spomenul aj prípravu ústavného zákona o slobode médií.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok uviedol, že tento deň je trvalou spomienkou na všetkých, ktorých životný a profesijný príbeh sa skončil predčasne, a to v dôsledku odhaľovania pravdy. „V súčasnom svete plnom dezinformácií a hoaxov naberá úloha slobodnej tlače a nezávislých kritických médií na dôležitosti,“ zdôraznil minister.

Vicepremiérka Veronika Remišová povedala, že tento deň patrí zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi. „Sloboda tlače je jedným zo základných pilierov slobodnej spoločnosti,“ myslí si. Bez slobodnej práce novinárov podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej nemôže fungovať demokratická spoločnosť, ani právny štát.

Vládna koalícia pritom nedávno prijala novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti, na základe ktorého Národný bezpečnostný úrad vypol štyri nezávislé internetové médiá – Hlavné správy,  Hlavný denník, Armádny magazín a Rádio Infovojna.

“Tí, čo prijímajú zákony v hrubom rozpore s európskou legislatívou, ktorá umožnila umlčať názorovo nepohodlné spravodajské weby bez rozhodnutia súdu a dokonca bez zdôvodnenia, na základe čoho boli vypnuté, sa oháňajú dôležitosťou slobody slova. To je čistá orwellovčina,” komentoval výroky politikov pre portál napalete.sk politický a mediálny analytik Roman Michelko.

Foto: archív