Úvod Z DOMOVA Mikulec: Potrebujeme, aby sme za pomoci Bruselu vedeli imigrantov vrátiť tam, odkiaľ...

Mikulec: Potrebujeme, aby sme za pomoci Bruselu vedeli imigrantov vrátiť tam, odkiaľ prišli

Foto: archív

Slovensko, Česko, Maďarsko a Rakúsko chcú hľadať spoločné riešenia v súvislosti s nelegálnou migráciou. Opatrenia chcú prijímať tak, aby sa udržal voľný pohyb v rámci Schengenu. Spolupracovať chcú s Európskou komisiou (EK), pričom žiadajú zabezpečenie lepšej ochrany vonkajšej schengenskej hranice.

Apelujú aj na aktívnejšie zapojenie organizácie Frontexu, zabezpečujúcej ochranu hraníc EÚ. Zosúladiť sa má aj riešenie prevádzačstva. Minister vnútra SR Roman Mikulec o tom informoval po rokovaní so svojimi rezortnými partnermi z Česka, Maďarska a Rakúska v Bratislave.

„Zhodli sme sa na tom, že EK v súčinnosti s našimi krajinami bude oveľa intenzívnejšie rokovať s krajinami západného Balkánu, aby sme riešili nelegálnu imigráciu tam, kde vzniká,“ uviedol Mikulec.

V spolupráci s EK chcú tiež krajiny vyzvať Frontex, aby nasadil svoje dostupné sily, predstavujúce 1500 ľudí, na vonkajšiu hranicu schengenu. Slovensko podľa Mikulca zároveň ponúklo Maďarsku policajtov na ochranu maďarsko-srbskej hranice.

Témou rokovania bola aj návratová politika. „Potrebujeme mať nástroje a budeme spoločne tlačiť na Brusel, aby riešila readmisné dohody s tretími krajinami. Pretože ak nebudú fungovať, potom nebudú efektívne ani bilaterálne readmisné dohody. Potrebujeme, aby sme imigrantov, ak ich zachytíme v ktorejkoľvek krajine, vedeli efektívne vrátiť tam, odkiaľ prišli,“ priblížil Mikulec.

Kontroly na slovensko-českej hranici, ktoré ČR zaviedla pre veľký nárast nelegálnej migrácie, sa po desiatich dňoch pravdepodobne neskončia, predpokladá český minister vnútra Vít Rakušan. Zdôraznil, že nejde o krok proti Slovensku.

Rokovania s krajinami západného Balkánu musia byť podľa Rakušana partnerské, priateľské, ale tiež veľmi dôrazné. „Ak sa nepodarí obmedziť prílev migrantov na západobalkánskej ceste do Európy, tak my budeme vo vnútornom priestore Schengenu riešiť len dôsledky a čiastkové problémy, ale nikdy nie príčinu,“ vysvetlil.

Všetky prednesené návrhy zo stretnutia ministrov majú byť zaradené do programu októbrového stretnutia ministrov vnútra EÚ. Apeluje tiež, aby sa do riešenia migrácie zapojili ďalšie členské krajiny EÚ, ako je Nemecko. Potrebné je podľa neho rokovať tiež s partnermi, ako sú Turecko či Srbsko.

Maďarský minister Sándor Pintér informoval, že tento rok zastavili alebo vrátili späť približne 100.000 nelegálnych migrantov. Poďakoval za 50 policajtov z Rakúska a 38 z Česka, pomáhajúcich zabezpečovať vonkajšiu schengenskú hranicu.

Avizoval tiež nasadenie štyritisíc pohraničných vojakov na južnú hranicu krajiny. V maďarských väzniciach sa už nachádzajú dve tisícky prevádzačov, ktorí sú právoplatne odsúdení alebo čakajú na svoj trest.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner doplnil, že okrem kontroly vonkajšej hranice je dôležité kontrolovať aj vnútorné hranice, ako to robí Rakúsko napríklad na svojej hranici so Slovinskom či Nemecko na hranici s Rakúskom.

Foto: archív