Úvod Z DOMOVA Naď prijal nového amerického veľvyslanca. Ubezpečil ho o svojom záujme pokračovať v...

Naď prijal nového amerického veľvyslanca. Ubezpečil ho o svojom záujme pokračovať v spolupráci s USA

Gautam Rana a Jaroslav Naď. (Foto: Facebook Jaroslava Naďa)

Minister obrany SR Jaroslav Naď prijal nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA v SR Gautama Ranu. Pri tejto príležitosti ambasádora ubezpečil o svojom záujme pokračovať v intenzívnej bilaterálnej spolupráci so Spojenými štátmi americkými ako strategickým partnerom Slovenska v oblasti obrany a bezpečnosti.

„Ruská invázia na Ukrajinu a jej vplyv na bezpečnosť celého euroatlantického priestoru predstavuje dramatickú zmenu bezpečnostného prostredia. Agresívne akcie Ruska predstavujú výzvu a hrozbu pre Slovensko a bezpečnosť všetkých spojencov,“ vyhlásil Naď.

Súčasťou rokovania bola aj modernizácia infraštruktúry a techniky Ozbrojených síl SR, pri ktorej sú USA tiež kľúčovým partnerom. Dôkazom toho je podľa rezortu obrany nielen obstaranie stíhacích lietadiel F-16 či viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Black Hawk a ďalšie projekty, ale i nedávne poskytnutie grantu v hodnote 200 miliónov dolárov na obstaranie vojenskej techniky.

„Spojenectvo v rámci aliancie znamená zdieľanú zodpovednosť za spoločnú bezpečnosť, preto oceňujem, že bilaterálna spolupráca medzi SR a USA v oblasti obrany je dlhodobo na vysokej úrovni, a sme pripravení pokračovať v dobre nastavenom tempe,“ povedal Naď.