Úvod Video Milan Uhrík: Dôvodom pádu preferencií Hlasu je to, že sa nevymedzuje proti...

Milan Uhrík: Dôvodom pádu preferencií Hlasu je to, že sa nevymedzuje proti Progresívnemu Slovensku

Piate vydanie Diskusie na palete s predsedom hnutia Republika a poslancom Európskeho parlamentu Milanom Uhríkom. Potvrdil, že Republika chce vzhľadom na negatívne skúsenosti z tohto volebného obdobia zaviesť povinné psychotesty pre členov vlády a v prípade personálnych nominácií na ministerstvách.

Je presvedčený, že ako europoslanec obhajujúci slovenské národné záujmy supluje prácu, ktorú by mala vykonávať naša diplomacia a vláda. Po parlamentných voľbách plánuje odísť z postu poslanca EP a pôsobiť na vnútropolitickej scéne. Hovorí, že súčasná EÚ je neudržateľná, preto je potrebné ju zreformovať. Ak sa to nepodarí, únia sa podľa neho skôr či neskôr rozpadne.

Pripomenul, že je nevyhnutné opätovne posilniť jednotu zoskupenia V4. Európa bude potrebovať stabilnú bezpečnostnú architektúru, zohľadňujúcu aj záujmy Ruska, Bieloruska či Ukrajiny. Referendum o NATO bude Republika iniciovať v prípade, že by sa vojna Ukrajine rozšírila alebo keby Kyjev vstúpil do tohto vojenského paktu. Zdôraznil, že budúcnosťou Slovenska je vojenská neutralita.

Objasňuje, v čom je rozdiel medzi voličmi SNS, ĽSNS a hnutia, ktoré vedie. Bráni sa tiež proti prívlastku “fašistická”, ktorým Republiku nálepkujú liberáli. Odpovedá tiež na otázku o koaličnom potenciáli hnutia, ktorý je často spochybňovaný.

V prípade účasti vo vláde by uprednostnil ústavnú väčšinu pred tzv. pohodlnou parlamentnou väčšinou. Ubezpečuje, že v súvislosti s neprispôsobivými občanmi presadia zásluhovosť do sociálneho systému a že Republika nedopustí možné sfalšovanie volebných výsledkov.