Vyštudoval a prednášal na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, absolvoval stáže vo Švajčiarsku, Nemecku, ale aj v Srbsku. Od roku 2015 pôsobil ako riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja a cez politiku na krajskej úrovni sa postupne prepracoval za poslanca Národnej rady SR a neskôr za poslanca Európskeho parlamentu, v ktorom pôsobí dodnes.

Po odchode z bývalej politickej strany s kolegami založil hnutie Republika, prostredníctvom ktorého sa snaží presadzovať modernú vlasteneckú politiku podľa svojich predstáv. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že má po nadchádzajúcich voľbách šancu byť jednou z najúspešnejších parlamentných strán.

Netají svoje ambície, aby sa Republika stala súčasťou národne a sociálne orientovanej vládnej koalície, ktorá zastaví rozvrat spoločnosti, rastúcu chudobu a dekadentný vplyv progresívneho liberalizmu a vráti Slovensko na cestu rozvoja a prosperity. Zhovárali sme sa s predsedom Republiky Milanom Uhríkom.

Za posledné roky sme boli svedkami zrejme najhlbšieho úpadku na politickej scéne a doslova rozvratu spoločnosti. Hnutie Republika bude podľa prieskumov bezpečne v parlamente a má aj ambíciu byť vládnou stranou. Hovoríte, že chcete urobiť v štáte poriadok. Aké konkrétne kroky máte pripravené?

Slogan o poriadku je všeobecný prístup ku každému rezortu. Kde sa pozrieme, či ide o pôdohospodárstvo, obranu alebo financie, neschopné vlády postavili všetko hore nohami. Vniesli do systému chaos. A opak chaosu je usporiadanosť. Logická a prirodzená funkčnosť. Ak hovoríme o konkrétnych krokoch, zahraničnú politiku chceme na báze všetkých svetových strán a mieru.

Nie jednostrannosti a vojny. V zdravotníctve sú to riešenia pre zachovanie nemocníc a efektívnejší systém výchovy a ohodnotenia personálu. V obrane je to audit a obnova Ozbrojených síl SR a vo financiách konsolidácia, zvýšená efektivita verejných výdavkov, rast príjmov a dôkladne prepracovaný systém zvyšovania dôchodkov. To je len malá „ochutnávka“ z celého nášho 150-stranového programu.

Jednou z ústredných tém tejto volebnej kampane sa stal príval migrantov na Slovensko, čoho svedkami sme v posledných týždňoch. Boli ste osobne navštíviť oblasti, kde sú sústredení. Migranti každým dňom pribúdajú, aký vývoj ďalej očakávate? Ako dosiahneme, aby opustili naše územie, keďže ostatné krajiny ako Nemecko a ďalšie ich na základe u nás vydaného dokumentu vracajú späť?

Vraj s prichádzajúcou zimou by sa mali počty migrantov znižovať. My sa však na to nemienime spoliehať. Čo ak medzičasom znovu uzavrie hranice Česko a Rakúsko? Migranti nám tu zostanú na celú zimu alebo aj navždy. Toto všetko je výsledkom neschopnosti prezidentkinej vlády a rezortu vnútra.

Hranice musia byť chránené tak, aby sa sem nijaký ilegál nedostal. Všetko ostatné, čo bolo v mediálnom priestore povedané, boli výhovorky. Keď dokázala vláda zatvárať okresy, tak musí vedieť ochrániť aj štátnu hranicu.

Bola tu potreba zmeniť zákon, na základe ktorého sú vydávané imigrantom povolenia. Ich vydávanie sme chceli zastaviť a zákon zmeniť, ale žiaľ, ani na toto sa nenašla dostatočná politická vôľa. Všetky tieto kroky by prispeli k tomu, že by tu tento problém dnes nebol.

Foto: archív
Bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin svojho času označil Lipšicovu špeciálnu prokuratúru za prvok pripomínajúci Hitlerovu éru. V rámci predstavovania volebného programu ste deklarovali, že sa zasadíte za jej zrušenie. Takýto krok bude zrejme sprevádzaný útokmi zo zahraničia, najmä z Bruselu. Ste na to pripravení?

Zrušíme spolitizovaný a skompromitovaný Úrad špeciálnej prokuratúry a pozíciu špeciálneho prokurátora. Tento úrad za posledné roky prináša právny chaos, neistotu a v mnohých prípadoch aj zjavné porušovanie práv občanov a prenasledovanie politických oponentov.

Neskorumpovaní prokurátori ÚŠP po zrušení úradu zostanú zamestnancami Generálnej prokuratúry, kde budú môcť naďalej vykonávať funkciu prokurátorov. Sme pripravení spustiť tento proces. Na útoky sme zvyknutí. Vždy, keď chcete dať viac moci občanom a vniesť viac spravodlivosti, prichádza reakcia od tých, ktorí chcú vládnuť nespravodlivo a nečestne.

Republika je jedným z najaktívnejších bojovníkov proti LGBTI agende v školách, kde je hlboko zakorenená a je ňou zasiahnutá už celá jedna generácia. Čo urobíte pre jej zastavenie?

Nedovolíme politickým mimovládkam, ktoré propagujú LGBTIQ+ či iné deštruktívne ideológie, vykonávanie ich činnosti na pôde škôl. Chceme zabrániť úpadku spoločnosti prostredníctvom adekvátnej výchovy ďalších generácií.

Je to viacstupňová záležitosť, ktorá má presah do oblasti školstva, kultúry, médií alebo spravodlivosti. A prinesie pozitívne efekty ako na spoločnosť, tak aj na trh práce, vyššiu vzdelanosť a hospodárstvo.

Vaše hnutie ostro kritizuje verejnoprávny telerozhlas, ktorý bol pred rokmi účelovo spojený, aby vtedajšia politická reprezentácia mohla vymeniť nepohodlného generálneho riaditeľa. V programe máte zakotvené, že chcete RTVS opäť rozdeliť na dve samostatné inštitúcie: Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas. Čo si od toho sľubujete? Neuvažujete o tom, že inštitúcie, ktoré už dávno nedodržiavajú svoju verejnoprávnosť a objektivitu spravodajstva a publicistiky, by sa zmenili na štátne médiá pod gesciou parlamentu a vlády, ako je to aj inde v zahraničí?

Reforma verejnoprávnych médií a inštitúcií spočíva v prijatí zastrešujúceho zákona na ochranu a podporu záujmu verejnosti v oblasti pravdivého, vecného, objektívneho, vyváženého, nestranného informovania.

Reorganizácia súvisí aj so zriadením inštitútu kontrolóra pre nestrannosť verejnoprávnych médií a generálneho zákona o verejnoprávnych inštitúciách zriaďovaných Slovenskou republikou. Zahŕňa to viac technických detailov. Od tohto kroku očakávame zvýšenie zodpovednosti a právomocí Rád STV a SRo za kvalitu vysielaného obsahu a plnení verejnoprávneho vysielateľa zo zákona.

Reprofoto: archív
Ako europoslanec dlhodobo poukazujete na škodlivosť protiruských sankcií ekonomike členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Nezmyselnosť sankcií sa okrem iného premieta aj do toho, že kým Rusku aj napriek ich uplatňovaniu rastie ekonomika, z Nemecka odchádza množstvo tamojších firiem predovšetkým z dôvodu drahých energií. EÚ v rozpore s oficiálnymi deklaráciami nakupuje rekordné množstvá LNG plynu, ropy a plynu. Čo na to hovoríte?

Je to klasický bruselský prístup k riešeniu problémov. Vystúpi pár hlučných bláznov, médiá z toho urobia mainstream a začnú sa robiť kroky – v tomto prípade uvaľovať sankcie – predtým ako sú domyslené.

My hovoríme od začiatku, že sankcie poškodzujú náš priemysel, pretože je závislý od lacných energií rovnako ako ten nemecký. A ako reagujú byrokrati, keď zistia, že odtrhnúť sa od ruského plynu a ropy tak rýchlo a lacno nie je možné?

Začnú predstierať, že ruské suroviny, ktoré prichádzajú, nie sú ruské. Následok je, že sa to kupuje cez tri alebo štyri ruky a cena je násobne vyššia. A kto ju zaplatí? Ľudia. Takže občania platia za to, že si do funkcií zvolili neschopných amatérov a nenávistných aktivistov.

Nedávno ste sa vyjadrili, že by ste chceli z pozície Slovenskej republiky presadiť zrušenie spomenutých sankcií. Môže malé Slovensko v tomto smere vôbec niečo dosiahnuť?

Sankcie rušiť nemusíme. Stačí ich jednoducho neuplatňovať, rovnako ako to robí napríklad Maďarsko pri uzatváraní bilaterálnych zmlúv. Chceme pre Slovensko vybaviť dlhodobé dodávky plynu a ropy, aby sme tieto suroviny kupovali za čo najnižšie ceny.

Následne by to ľudia pocítili na nižších cenách služieb a tovaroch. Skrátka v energetickej bezpečnosti podobný štýl ako Maďarsko. Z maďarského príkladu sa vieme aj inšpirovať, ale aj poučiť. A realizovať tieto kroky ešte lepšie.

Foto: archív
Stále častejšie sa hovorí o zavedení tzv. digitálneho eura. Ako europoslanec zrejme o tom máte viac informácií. Je pravda, že jeho zavedenie môže byť ohrozením osobných slobôd občanov?

Čisto digitálne euro? Načo? Aby vedeli naše peniaze jedným kliknutím vypnúť? Iste, vo vyspelých ekonomikách je už teraz 80 percent finančných vysporiadaní realizovaných elektronicky. Ale peniazmi vymeniteľnými za hotovosť, nie čisto digitálnou menou. To je rozdiel.

Technologický pokrok a elektronické platby sú nad istú sumu prevodov – aby sa nekšeftovalo „po ukrajinsky“ kufríkmi plnými peňazí – v poriadku, ale pre milovníkov slobody je neprijateľné, aby sa v budúcnosti používala výlučne digitálna mena. Hotovosť musí byť zachovaná nielen ako platobný nástroj, ale najmä ako nástroj slobody človeka.

Hovoríme to na Slovensku, aj v Európe. A nehovoríme to sami. Hovoria to aj Nemci, Chorváti, Belgičania, Holanďania a ďalší. Dokonca sa nami inšpirujú. Preto spoločne slobodu ľudí ochránime!

Nedávno ste upozornili na škandalózne hlasovanie slovenských europoslancov o uznesení v otázke zrušenia práva veta v EÚ pre našu krajinu. Dá sa chystané právo veta ešte zvrátiť?

V podstate sa hlasovalo o otázke do akej miery uplatniť tzv. premosťovaciu klauzulu, ktorá umožňuje presunúť oblasti z jednomyseľného hlasovania do hlasovania kvalifikovanou väčšinou. Táto správa, podporená väčšinou europoslancov, odporučila presun širokého spektra oblastí do právomoci EÚ.

Dá sa teda povedať, že hlasovali za stratu veta rovnako ako keď pred pár mesiacmi hlasovali za posunutie Nového migračného paktu do ďalších rokovaní. V počínaní Európskej únie sme si už zvykli na používanie salámovej metódy a toto je ukážka v praxi.

Ak by sa právo veta malo úplne zrušiť, musela by o tom jednohlasne rozhodnúť Európska rada. Pevne verím, že Slovensko bude mať po nasledujúcich voľbách premiéra, ktorý za takéto niečo v Bruseli nikdy nezahlasuje.

Foto: Pavel Kapusta
Zaradili ste sa medzi kritikov ukrajinskej žaloby proti Slovensku pre zákaz dovozu ukrajinského obilia. Ako by podľa vás mala SR reagovať, prípadne aké opatrenia prijať?

Videli sme v minulosti ako sa k nám Kyjev správal v rámci dodávok energií. Vidíme ako sa k nám správa dnes, keď sme pomáhali matkám s deťmi, ktoré unikli pred vojnou. Od začiatku konfliktu na Ukrajine hovoríme, že nechceme Slovensko zaťahovať do tejto vojny. Okrem toho si myslíme, že Slovensko pomohlo Ukrajine už dosť.

Preto by sme z pozície vlády pomoc Zelenskému zastavili a sústredili sa na pomoc Slovensku. Súčasná žaloba za to, že nechceme ich obilie ohrozujúce našich farmárov, je len ďalšou ilustráciou toho ako kyjevský režim zmýšľa. Ich obilie nepotrebujeme. Proti žalobe sa treba efektívne ubrániť a prijať kroky, ktoré odradia Kyjev od týchto vydieračských tendencií.

O každých voľbách sa zvykne hovoriť ako o prelomových, ale opozícia sa zhoduje, že tie nadchádzajúce parlamentné sú najdôležitejšie od roku 1992 a skutočne rozhodujú o samotnej existencii a suverenite nášho štátu a prežití slovenského národa. Ako hodnotíte ich význam vy?

Skutočne ide o prelomové voľby. O boj medzi vlasteneckým a globalistickým pohľadom. Zvolia si občania progresívcov, ktorí chcú v škôlkach učiť deti, že je viac ako 70 pohlaví? Ktorí nás chcú zaťahovať do vojny posielaním zbraní na Ukrajinu?

Ktorí chcú legalizovať drogy? Toto je reálna hrozba, ak by sa progresívci dostali k moci. Slovensko toto nechce. Slovensko potrebuje ľudí, ktorí milujú našu slovenskú zem. Vlastencov, ktorí to, čo hovoria, aj robia. Či doma alebo v Bruseli.

Foto: archív