Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva bude pátrať po páchateľoch popravy ruských vojakov v Donbase

Moskva bude pátrať po páchateľoch popravy ruských vojakov v Donbase

Foto: archív

Rusko chce postaviť pred súd všetky osoby zodpovedné za nedávno medializovanú popravu ruských vojakov vo východoukrajinskom Donbase. Na mediálnom brífingu v Moskve to oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Rusko minulý týždeň obvinilo Ukrajinu zo spáchania vojnového zločinu, ktorého sa dopustili ukrajinskí vojaci popravou viac ako desiatich ruských zajatcov. Moskva súčasne obvinila Západ, že tento incident ignoruje.

Peskov zdôraznil, že Rusko urobí všetko pre to, aby v rámci medzinárodných mechanizmov upozornilo na tento zločin a vzalo na zodpovednosť osoby, ktoré sa na ňom podieľali.

Ako dodal, že Rusko bude po páchateľoch pátrať aj vlastnými silami. „Musia byť nájdení a potrestaní,“ prízvukoval Peskov. Medzičasom denník New York Times napísal, že sa mu podarilo potvrdiť pravosť videí nakrútených v obci Makijivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny a zachytávajúcich ruských vojakov zajatých ukrajinskou armádou.

Denník porovnával zábery z videa so satelitnými snímkami, ktoré poskytla americká spoločnosť Maxar Technologies, a dospel k záveru, že video bolo nakrútené v obci Makijivka neďaleko mesta Svatove v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Novinári z redakcie novín vysvetlili, že poloha dvora, domu, prístreškov a plotov z videa sa zhodovali so satelitnými snímkami.

Britská stanica BBC, ktorá o článku  tiež informovala, objasnila, že 18. novembra sa na sociálnych sieťach objavili dve videá: prvé z nich obsahuje zábery, ako asi desať ruských vojakov opúšťa dom a so zdvihnutými rukami sa vzdáva príslušníkom ukrajinskej armády v maskovacích uniformách so žltými páskami.

Na povel si ľahnú na zem. Video sa náhle preruší, keď do záberu vstúpi iná osoba, zrejme Rus, a zaznie zvuk podobný výstrelu. Druhé video, nasnímané pravdepodobne z dronu, zachytáva telá vojakov v rovnakej uniforme, pri niektorých sú stopy krvi.

Rohini Haarová, expertka z organizácie Physicians for Human Rights, ktorú New York Times kontaktoval so žiadosťou o komentár, sa domnieva, že väčšina ľudí na videu bola strelená do hlavy. „Sú viditeľné kaluže krvi. To naznačuje, že ich tam jednoducho nechali mŕtvych. Zdá sa, že sa ich nikto nepokúsil odniesť alebo im pomôcť,“ dodala Haarová.

Upozornila tiež, že zabitie alebo zranenie vojaka, ktorý predtým zložil zbraň alebo už nemal ochranné prostriedky a dobrovoľne sa vzdal, je vojnový zločin. Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Oľha Stefanyšinová avizovala, že ukrajinské úrady preveria, čo sa stalo.

Dodala však, že krátke zostrihané videozáznamy nepovažuje za dôkaz tvrdení ruských úradov. O videách s popravou zajatých vojakov vie aj Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ktorý potvrdil, že sa nimi bude zaoberať.