Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Je absurdné označovať Smer-SSD za proruskú stranu

Moskva: Je absurdné označovať Smer-SSD za proruskú stranu

Dmitrij Peskov. (Foto: archív)

Slovenskú stranu Smer-SSD je absurdné označovať za proruskú. Vyhlásil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na víťazstvo Smeru-SSD v predčasných parlamentných voľbách.

„V súčasnosti sa stretávame so situáciou, keď akéhokoľvek politika v Európe, ktorý má tendenciu myslieť na suverenitu svojej krajiny, ktorý chráni záujmy svojej krajiny, ihneď označujú za proruského. Je to však absurdné,“ povedal Peskov pre novinárov v reakcii na výsledky slovenských volieb.

Viacerá zahraničné médiá v reakcii na výsledok slovenských parlamentných volieb uviedli, že vláda na čele so Smerom-SSD by mohla predstavovať výzvu pre NATO a ohroziť vojenskú pomoc SR pre Ukrajinu. BBC označila Smer-SSD za populistickú promoskovskú stranu. Ako o populistickej strane o nej píše spravodajská agentúra AFP.

Predseda strany Robert Fico po voľbách uviedol, že zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa meniť nebude. Dodal, že Smer-SSD v prípade zostavovania vlády urobí všetko pre čo najrýchlejšie dosiahnutie mierových rokovaní na Ukrajine. Strana je podľa neho pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove Ukrajiny. Na vyzbrojovanie má však iný názor.