Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva k návšteve Pelosiovej na Taiwane: V novej geopolitickej realite už nie...

Moskva k návšteve Pelosiovej na Taiwane: V novej geopolitickej realite už nie je priestor pre hegemóniu USA

Nancy Pelosiová. (Foto: archív)

Čínske politické vedenie ostro protestovalo proti návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane, kam pricestovala v rámci turné po Ázii. Čína totiž považuje Taiwan s 23 miliónmi obyvateľov za jednu zo svojich provincií, ktoré sa od skončenia čínskej občianskej vojny v roku 1949 zatiaľ nepodarilo pripojiť k zvyšku svojho územia.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí si následne predvolalo amerického veľvyslanca Nicholasa Burnsa a varovalo ho, že Washington za tento krok Pelosiovej „zaplatí“. Návšteva osemdesiatdvaročnej političky nebola oficiálne ohlásená, no niekoľko dní sa o nej intenzívne špekulovalo.

Pelosiová podpredsedovi taiwanského parlamentu Cchaj Čch’-čchangovi v Tchaj-peji povedala, že USA prichádzajú na Taiwan v mieri a ako priatelia. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen neskôr na schôdzke s Pelosiovou vyhlásila, že Taiwan Číne „neustúpi“ a bude naďalej brániť demokraciu. Pelosiová reagovala, že Spojené štáty sa budú držať svojich záväzkov voči Taiwanu.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyhlásil, že každý, kto uráža Peking, musí rátať s následkami. „Je to úplná fraška. Spojené štáty porušujú suverenitu Číny pod rúškom takzvanej demokracie. Tí, čo budú urážať Čínu, budú potrestaní,“ varoval šéf čínskej diplomacie.

Spravodajská televízia CNN citovala aj vyjadrenie čínskeho veľvyslanca v USA Čchin Kanga, ktorý ostro kritizoval návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane. Návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane, v akejkoľvek forme a v akomkoľvek bode jej pôsobenia, je politicky veľmi citlivá a povedie k eskalácii napätia“ v regióne a medzi Washingtonom a Pekingom, vyhlásil Čchin Kang.

Rusko označilo návštevu Pelosiovej na Taiwane za „čistú provokáciu“. Moskva zároveň tvrdí, že Čína má plné právo prijať opatrenia na ochranu svojej suverenity a územnej celistvosti. Vyplýva to z vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí.

„Vyzývame Washington, aby sa zdržal krokov podkopávajúcich regionálnu stabilitu a medzinárodnú bezpečnosť, a aby uznal novú geopolitickú realitu, v ktorej už nie je priestor pre americkú hegemóniu,“ uviedol ruský rezort diplomacie. Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov, ktorá prišla na návštevu Taiwanu za uplynulých 25 rokov.