Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva obvinila Londýn z riadenia a koordinácie explózií na plynovodoch Nord Stream

Moskva obvinila Londýn z riadenia a koordinácie explózií na plynovodoch Nord Stream

Foto: archív

Moskva obvinila Londýn z riadenia a koordinácie výbuchov na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori. „Naše spravodajské služby získali údaje naznačujúce, že útok riadili a koordinovali britskí vojenskí špecialisti,“ vyhlásil hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina a Dmitrij Peskov.

„Existujú dôkazy, že Spojené kráľovstvo je zapojené do sabotáže, do teroristického útoku na životne dôležitú energetickú infraštruktúru, nie ruskú, ale medzinárodnú,“ dodal. Ako pokračoval, Západ by mal „pozorne“ analyzovať informácie Moskvy.

„Očakávame, že napriek neprijateľnému mlčaniu európskych krajín sa táto analýza predsa len uskutoční,“ povedal Peskov s tým, že Rusko zváži aj ďalšie kroky. Veľká Británia už dávnejšie odmietla ruské obvinenia, pričom britské ministerstvo obrany ich označilo za „vymyslený príbeh“.

Niekoľko výbuchov koncom septembra poškodilo plynovody na dne Baltského mora v blízkosti švédskych brehov, z ktorých niekoľko dní uniklo veľké množstvo zemného plynu. To ešte viac zvýšilo geopolitické napätie v súvislosti s dodávkami energie. Moskva obvinila západné krajiny, že stoja za explóziami a označila ich za sabotáž.