Úvod ZO ZAHRANIČIA Ozbrojené sily Srbska sú v pohotovosti pre kroky namierené proti srbskej menšine...

Ozbrojené sily Srbska sú v pohotovosti pre kroky namierené proti srbskej menšine v Kosove

Reprofoto: archív

Srbsko uviedlo do stavu zvýšenej pohotovosti svoje ozbrojené sily na hraniciach s Kosovom. Vláda v Prištine totiž už po druhýkrát nariadila príslušníkom srbskej menšiny žijúcej na severe Kosova, aby vymenili srbské poznávacie značky svojich áut za kosovské. USA a EÚ pritom žiadali kosovské úrady, aby tento krok odložili. Srbsko označilo konanie Prištiny za provokáciu.

Srbský prezident a najvyšší veliteľ ozbrojených síl Aleksandar Vučič reagoval uvedením srbských vojakov rozmiestnených na hraniciach s Kosovom do stavu „pripravenosti“. „Nepripravujeme sa na vojnu, ale nesmieme byť nepripravení,“ komentoval krok prezidenta srbský vicepremiér a minister obrany Miloš Vučevič.

Zároveň však vyjadril ochotu pokračovať v dialógu s Prištinou. Spor okolo poznávacích značiek automobilov už opakovane vyvolal eskaláciu napätia medzi Prištinou a Belehradom, respektíve kosovskými Srbmi.

Kosovský parlament v júni schválil zákon, na základe ktorého sa musia všetkých srbské značky na automobiloch v krajine vymeniť za kosovské. Pod tlakom EÚ a USA však Kosovo odložilo implementáciu tohto opatrenia do 1. novembra.

Uplatňovanie uvedeného zákona v praxi však bude podľa kosovských úradov postupné. Počas prvých troch týždňov budú vodiči áut bez nových kosovských značiek dostávať varovania a potom im úrady začnú udeľovať pokuty. Od konca januára 2023 už budú môcť jazdiť len vozidlá s novými značkami a po 21. apríli 2023 už bude odmietačom tohto nariadenia hroziť konfiškácia vozidiel.

Počas leta sa celý spor vyhrotil do nepokojov kosovských Srbov, ktorí na protest proti výmene značiek blokovali cesty a strieľali do vzduchu. K upokojeniu situácie prispelo až zaangažovanie sa mierových síl NATO pôsobiacich v Kosove.

Kosovský minister vnútra Xhelal Svecla apeloval na príslušníkov srbskej menšiny, aby si značky dobrovoľne vymenili a “nenechali sa využívať na politické ciele”. Do minulého týždňa si podľa ministra vymenilo značky len 20 kosovských Srbov, pričom najmenej jednému z nich následne podpálili auto.

Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008, a Srbi žijúci na severe tejto bývalej srbskej provincie považujú za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu. Kosovo aj Srbsko chcú vstúpiť do Európskej únie, ktorá podmieňuje pokrok v tomto smere normalizáciou ich vzájomných vzťahov.