Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Od Bidena neočakávame nič dobré

Moskva: Od Bidena neočakávame nič dobré

Sergej Riabkov. (Foto: archív)

Moskva neočakáva od novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena „nič dobré“, povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. „Rozhodne neočakávame nič dobré. A bolo by čudné očakávať niečo dobré od ľudí, z ktorých mnohí si vybudovali kariéru na rusofóbii a hádzali bahno na moju krajinu,“ uviedol Riabkov.

Biden vyhlásil, že „tento útok nemôže zostať bez odpovede“. Reakciu sľubuje hneď po svojom nástupe do funkcie prezidenta po slávnostnej inaugurácii 20. januára. Moskva by mala podľa Riabkova voči USA zachovať „selektívny dialóg“ na témy, ktoré sú v záujme Ruska.

Podľa Riabkova sa Moskva nebude pokúšať kontaktovať členov Bidenovho prechodného tímu a takisto neurobí „jednostranné ústupky“. Ak by Spojené štáty aj naďalej pristupovali k Rusku ako k „strategickému rivalovi“, Moskva by k nim podľa neho pristupovala podobným spôsobom.

Vyhlásenie Riabkova prišlo po tom, ako dosluhujúci americký prezident Donald Trump omilostil 15 ľudí vrátane dvoch, ktorí boli odsúdení v spojitosti s údajným zasahovaním Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyjadril presvedčenie, že vláda nového amerického prezidenta Joea Bidena bude s Ruskom spolupracovať na vyriešení vzájomných nezhôd. „Očakávame, že všetky problémy, ktoré sa vyskytli – alebo aspoň niektoré z nich – sa za novej americkej vlády podarí vyriešiť,“ povedal Putin.