Úvod Z DOMOVA Úrad priemyselného vlastníctva upozorňuje na falošné vakcíny

Úrad priemyselného vlastníctva upozorňuje na falošné vakcíny

Foto: archív

Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPS) SR prostredníctvom svojho predsedu Matúša Medveca upozornil na trestnú činnosť súvisiacu s falošnými vakcínami proti ochoreniu COVID-19. Ako dodal, na blížiaci sa proces vakcinácie zareagovali aj skupiny organizovaného zločinu a prispôsobili svoje metódy a ponuky.

Medvec spomenul nedávny prípad falšovania vakcín z októbra tohto roku, ktorý odhalila Svetová zdravotnícka organizácia v Mexiku. Falošná vakcína proti chrípke mala iné číslo šarže a dátum exspirácie ako originálne výrobky. Šéf ÚPS dodal, že falšovanie vakcín sa môže diať aj v úvodných fázach, keď ich bude obmedzené množstvo.

Upozornil, že podvodné farmaceutické výrobky inzerované ako výrobky, ktoré údajne liečia alebo zabraňujú ochoreniu COVID-19, sú už v predaji, aj keď vakcína na ochorenie bude distribuovaná cez oficiálne kanály.

„Čierny trh na internete pomocou reklám ponúka farmaceutické výrobky na prevenciu ochorenia COVID-19. Počet ponúk má rastúcu tendenciu s príchodom schválenej vakcíny a s jej obmedzenou dostupnosťou v úvodných fázach distribúcie.

Podvodné farmaceutické výrobky sú často inzerované pod značkami originálnych farmaceutických spoločností. Preto apelujeme výlučne na využívanie oficiálnych, štátom garantovaných a licencovaných distribučných kanálov, ktoré nepredstavujú zdravotné riziká,“ vyhlásil.

Občanom, ktorí majú pochybnosti o pôvode alebo pravosti konkrétneho farmaceutického výrobku, Medvec odporúča, aby si preverili ich registráciu, alebo aby kontaktovali príslušné orgány.