Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Ukrajina by mohla byť neutrálnym štátom po vzore Rakúska či Švédska

Moskva: Ukrajina by mohla byť neutrálnym štátom po vzore Rakúska či Švédska

Foto: archív

Moskva uviedla, že v rámci mierových rokovaní s Ukrajinou diskutujú aj o otázke prípadnej ukrajinskej neutrality. Podľa vedúceho ruskej vyjednávacej delegácie Vladimira Medinského Ukrajina navrhuje neutralitu na spôsob Rakúska či Švédska.

Chce mať pritom vlastnú armádu a námorníctvo. Dodal, že prioritnou otázkou je status Krymu, ktorý Rusko opätovne pričlenilo k svojmu územiu v roku 2014, a tiež donbaských republík. Tým síce Rusko priznalo nezávislosť, Ukrajina ich však naďalej považuje za svoje územia.

„Rokovania nie sú z pochopiteľných dôvodov jednoduché. Existuje však šanca na kompromis,“ vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pre ruskú televíziu RBC. Dodal, že hlavnými témami sú aktuálne bezpečnosť obyvateľov na východe Ukrajiny, demilitarizácia krajiny a ochrana rusky hovoriaceho ukrajinského obyvateľstva.

Ukrajina sa o prebiehajúcich mierových rokovaniach vyjadrila opatrne, no tiež v pozitívnom svetle. Je ochotná vyjednávať, no v nijakom prípade sa nechce podrobiť ultimátam ruskej strany.