Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva upozornila na tvrdenie amerického novinára, že útok na Nord Stream vykonali...

Moskva upozornila na tvrdenie amerického novinára, že útok na Nord Stream vykonali USA

Foto: archív

Svet by mal vedieť pravdu o sabotáži plynovodov Nord Stream a tí, ktorí sú za ňu zodpovední, by mali byť potrestaní, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Zároveň upozornil na tvrdenie amerického investigatívneho novinára, že útok vykonali Spojené štáty.

Vlani 26. septembra v rúrach plynovodov Nord Stream 1 a 2 náhle výrazne klesol tlak. Seizmológovia okrem toho v ich blízkosti na dne Baltického mora zaznamenali výbuch, čo viedlo k predpokladu, že išlo o sabotáž. Odborníci uviedli, že na sabotáž takéhoto rozsahu mohol mať prostriedky iba nejaký štát, vyšetrovanie však nepreukázalo, kto je za sabotáž zodpovedný.

Americký novinár a nositeľ Pulitzerovej ceny Seymour Hersh v jednom zo svojich blogov uviedol, že americké námorníctvo pomohlo Nórsku na plynovody umiestniť nálože a odvolal sa na nemenovaný zdroj.

Hersh napísal, že výbušniny k plynovodu Nord Stream umiestnili v júni 2022 potápači amerického námorníctva v spolupráci s Nórskom a následne ich o tri mesiace neskôr odpálili. Dodal tiež, že o tom rozhodol americký prezident Joe Biden, ktorý tým chcel Moskvu pripraviť o príjmy z predaja ruského plynu v Európe.

Washington a Oslo toto tvrdenie popreli, no podľa Peskova ide o seriózny článok s hlbokou analýzou, ktorý by si zaslúžil viac pozornosti. „Naneštastie nebol veľmi rozšírený západnými médiami, čo nás neprekvapuje,“ uviedol Peskov.

„Svet sa musí dozvedieť pravdu o tom, kto túto sabotáž vykonal. Je to veľmi nebezpečný precedens. Ak to niekto spravil raz, môže to spraviť znovu kdekoľvek na svete,“ uviedol Peskov. Zároveň vyzval na otvorené medzinárodne vyšetrovanie.

„Nie je možné to nechať bez odhalenia zodpovedných a ich potrestania,“ povedal hovorca Kremľa a dodal, že ruské orgány majú spoľahlivé informácie o zapojení Anglosasov do organizácie uvedenej sabotáže.

Washington tvrdenia investigatívneho novinára Seymoura Hersha kategoricky odmieta. Uviedla to hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Adrienne Watsonová. Hershov článok označila za „totálnu fikciu“. Novinárove tvrdenia vyhlásila za nepravdivé aj americká CIA a nórske ministerstvo zahraničných vecí.

Reprodukcia: archív