Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva vylúčila akékoľvek ústupky Spojeným štátom

Moskva vylúčila akékoľvek ústupky Spojeným štátom

Fotomontáž: archív

Rusko prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí vyhlásilo, že na rozhovoroch o Ukrajine a bezpečnosti v Európe vylučuje akékoľvek ústupky Spojeným štátom a je rozčarované z doterajších signálov prichádzajúcich z USA.

„Nebudeme súhlasiť s nijakými ústupkami. To je úplne vylúčené,“ povedal ruským tlačovým agentúram pred blížiacimi sa ženevskými rokovaniami námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov.

„Sme sklamaní zo signálov, ktoré v posledných niekoľkých dňoch prichádzajú z Washingtonu, ale aj z Bruselu,“ konštatoval Riabkov. Rozhovory na najvyššej úrovni medzi Ruskom a Spojenými štátmi majú odštartovať týždeň diplomacie, v rámci ktorého sa ruskí činitelia stretnú s predstaviteľmi NATO a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európu.

Spojené štáty sa pritom svojich európskych spojencov snažia ubezpečiť, že na rokovaniach s Ruskom nebude Washington vedľajším hráčom. Rusko začalo koncom vlaňajška rozmiestňovať pri hraniciach s Ukrajinou desiatky tisíc svojich vojakov a žiada záruky, že Severoatlantická aliancia sa už nebude ďalej rozširovať smerom na východ.

Kremeľ trvá na tom, že NATO nesmie nikdy poskytnúť Ukrajine členstvo, akokoľvek sa o to táto bývalá sovietska republika snaží. Spojené štáty síce súhlasili, že na rozhovoroch sa zúčastnia, dávajú však jasne najavo, že mnoho z návrhov, z ktorými prichádza Moskva, nemá šancu prejsť.