Úvod ZO ZAHRANIČIA Jednotky ODKB zotrvajú v Kazachstane, kým sa situácia nestabilizuje

Jednotky ODKB zotrvajú v Kazachstane, kým sa situácia nestabilizuje

Foto: archív

Generál Andrej Serďukov, veliteľ jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vyslaných do Kazachstanu, vyhlásil, že mierové sily ODKB zostanú v krajine, kým „sa situácia úplne nestabilizuje“.

Ako dodal, jednotky ODKB skončili svoje rozmiestňovanie na území Kazachstanu, začali plniť pridelené úlohy, pričom – okrem iného – chránia aj dôležité vojenské a vládne zariadenia v metropole Alma-Ata.

Táto misia sa koná na základe žiadosti kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva. Rusko, ktoré do stredoázijskej republiky, vyslalo najpočetnejší kontingent, označuje túto misiu za mierotvornú. Moskva vyslala do misie ODKB jednotky leteckých výsadkárov a pôsobí tam už aj operatívny štáb na čele so zástupcom náčelníka spojeného štábu ODKB.

Serďukov v telefonáte, ktorý absolvoval s generálnym tajomníkom ODKB Stanislavom Zasom, okrem iného potvrdil aj to, že ruské vojenské letectvo prepraví z Kazachstanu tých občanov Ruskej federácie, ktorí vyjadrili želanie vrátiť sa do vlasti. Ministerstvo zahraničných vecí dodalo, že záujem o prepravu do Ruska prejavilo celkovo asi 1600 ľudí.