Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva Washingtonu: Vysvetlite biologické zbrane na Ukrajine. Pentagón: Je to dezinformácia

Moskva Washingtonu: Vysvetlite biologické zbrane na Ukrajine. Pentagón: Je to dezinformácia

Foto: archív

Ruské ministerstvo zahraničných vecí žiada USA, aby vysvetlili programy vývoja biologických zbraní na Ukrajine. „Dospeli sme k záveru, že v ukrajinských biologických laboratóriách, ktoré sa nachádzajú v priamej blízkosti nášho územia, prebiehal vývoj biologických zbraní,“ uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová.

Rusko tvrdí, že má dokumenty, ktoré dokazujú, že ukrajinské ministerstvo zdravotníctva nariadilo po 24. februári zničenie vzoriek nešpecifikovaného moru, cholery, antraxu a iných patogénov. Zacharovová dodala, že nie je jasné, či boli dané materiály skutočne zničené.

Naznačuje, že by mohli padnúť do rúk extrémistom a nacionalistom. Podľa Zacharovovej financoval vojenský program Pentagón. „Nehovoríme tu o mierovom úžitku či vedeckých cieľoch… O čo ste sa pokúšali?“ vyzvala hovorkyňa Washington, aby podal vysvetlenie.

Hovorca Pentagónu označil už predchádzajúce ruské náznaky, že USA financovali biologický program, za „absurdnú ruskú dezinformáciu“, ktorá je „celkom jasne falošná“. Ruské tvrdenia odmietol aj hovorca ukrajinskej prezidentskej kancelárie: „Ukrajina striktne odmieta také ohováranie.“

Podľa informácií, uniknutých z FSB, sa ruská rozviedka SVR snaží dokázať aj to, že Ukrajina tajne vyvíjala jadrové zbrane. Kremeľ tvrdí, že k invázii musel pristúpiť okrem iného práve preto, aby ochránil svoju bezpečnosť, ohrozovanú údajným ukrajinským jadrovým programom.