Úvod ZO ZAHRANIČIA Musk spustil na Twitteri prieskum o omilostení Assangea a Snowdena

Musk spustil na Twitteri prieskum o omilostení Assangea a Snowdena

Foto: archív

Podnikateľ a majiteľ Twitteru Elon Musk spustil na svojej sociálnej sieti prieskum verejnej mienky, v ktorom sa môžu používatelia vyjadriť, či by mala byť udelená milosť Julianovi Assangeovi a Edwardovi Snowdenovi.

„Nevyjadrujem názor, no sľúbil som, že uskutočním prieskum,“ napísal Musk. „Mali by byť Assange a Snowden omilostení?“ dodal. Pod túto otázku umiestnil tlačidlá „áno“ a „nie“, prostredníctvom ktorých môžu používatelia vyjadriť svoj názor.

Zakladateľa WikiLeaks Assangea obviňujú americké orgány zo špionáže a ohrozenia života jednotlivcov v súvislosti so zverejnením tajných informácií z prostredia americkej armády a diplomacie. Úrady v súčasnosti rozhodujú o jeho vydaní z Británie na trestné stíhanie do USA.

Päť popredných západných denníkov – britský The Guardian, francúzsky Le Monde, americký The New York Times, španielsky El País a nemecký Der Spiegel – spoločne vyzvalo Spojené štáty, aby upustili od stíhania Assangea.

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden v roku 2013 zverejnil kópie tajných amerických dokumentov a odhalil sledovacie operácie, ktoré vykonával americký Úrad pre národnú bezpečnosť.

V USA ho preto obvinili zo špionáže a krádeže vládneho majetku. Snowden sa pred vydaním do USA ukrýva od roku 2013 v Rusku, kde získal azyl. V septembri tohto roka mu úrady udelili ruské občianstvo.