Úvod ZO ZAHRANIČIA Celosvetovo stúpa platobná neschopnosť firiem

Celosvetovo stúpa platobná neschopnosť firiem

Foto: archív

V roku 2023 bola zaznamenaný rýchly a rozsiahly nárast platobnej neschopnosti firiem po celom svete. Na začiatku roka 2024 sa platobná neschopnosť vo väčšine vyspelých ekonomík nachádzala nad úrovňou spred pandémie. Vyplýva to z analýzy poisťovne pohľadávok Allianz Trade.

Platobná neschopnosť firiem začala stúpať až v 75 percentách krajín a vo väčšine prípadov išlo o dvojciferný nárast. To znamená, že medziročný rast sa zvýšil z 23 percent v roku 2022 na 29 percent v roku 2023.

„Ide o najdynamickejší rast od roku 2009. Jedným z dôvodov je utlmený počet insolvencií počas pandemických rokov, kedy spoločnosti mali možnosť čerpať silné štátne podpory,“ vysvetlil Peter Mucina, riaditeľ Allianz Trade na Slovensku. Výnimky v raste insolvencií sa podľa neho týkali primárne rozvíjajúcich sa trhov.

„Odborníci predikujú, že úroveň globálnej platobnej neschopnosti firiem bude stúpať aj v roku 2024, pričom v roku 2025 sa zastabilizuje. Nárast sa očakáva v 80 percentách krajín. Odhaduje sa, že rásť bude najviac v USA a Španielsku (28 percent), ako aj v Holandsku (31 percent),” doplnil Mucina.

Dodal, že vývojová krivka regionálneho indexu platobnej neschopnosti poisťovne Allianz Trade naznačuje pre strednú Európu mierne klesanie v rokoch 2024 a 2025 (pokles o 3 percentá tento rok a pokles o 5 percent budúci rok) – v istej miere tomu pomáhajú špecifické prípady z Poľska a Maďarska.

Na Slovensku sa predikuje rast insolvencií o osem percent, čo predstavuje miernejší rast oproti minulému roku (dvanásť percent). V roku 2025 by mali insolvencie rásť ešte pomalšie (o päť percent).