Úvod Z DOMOVA Na dovolenky míňame viac ako Česi či Poliaci

Na dovolenky míňame viac ako Česi či Poliaci

Foto: archív

Týždňovú dovolenku mimo domu si nemôže dovoliť až 40 percent Slovákov. Tento počet sa však podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej, ktorá vychádzala z najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, postupne znižuje. Pred desiatimi rokmi si oddych mimo domova nedopriali pre nedostatok financií až dve tretiny Slovákov.

Súvisí to aj so zlepšujúcou sa finančnou situáciou našich domácností za posledné roky. „Kúpyschopnosť Slovákov vďaka dobrej ekonomickej situácii posledné tri roky napreduje. Je predpoklad, že sa podiel ľudí, ktorí nemajú financie na dovolenku, bude naďalej znižovať,“ povedala Buchláková.

Najhoršie sú na tom v prípade dovoleniek Rumuni. Až dve tretiny z nich si nemôžu dovoliť dovolenku mimo domova. V Chorvátsku je to vyše 50 percent ľudí. Na druhej strane len necelých 15 percent Nemcov si nemohlo vlani dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova. Nízky počet ľudí neschopných utiahnuť náklady spojené s rekreáciou majú aj v susednom Rakúsku, Holandsku, Luxembursku či Dánsku.

Slováci vlani minuli na dovolenke v priemere 420 eur. Dovolenka zhltne najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1 163 eur, najmenej Rumunom – v priemere 209 eur. Česi minú na dovolenke zhruba 250 eur. „Slováci predbehli v míňaní nielen Čechov, ale aj Poliakov či Maďarov. Naopak, Rakúšania minú až 932 eur,“ doplnila Buchláková.