Úvod ZO ZAHRANIČIA Na klokana alebo dva jesetery. Svet vymýšľa, ako odhadnúť bezpečný odstup

Na klokana alebo dva jesetery. Svet vymýšľa, ako odhadnúť bezpečný odstup

BBC názorne ukazuje bezpečný rozostup s názornou asistenciou svojho redaktora Hugha Pyma, ktorý meria presne dva metre. (Foto: archív)

S postupným uvoľňovaním opatrení na ochranu pred koronavírusom sa na verejnosti pohybuje čoraz viac ľudí. Jednotlivé krajiny sa spoliehajú najmä na to, že občania budú medzi sebou dodržiavať bezpečnú vzdialenosť.

Nie každý si však dokáže odstup dvoch metrov dobre predstaviť. Preto napríklad v Austrálii odporúčajú udržiavať vzdialenosť jedného klokana, v Rusku medveďa. A v Británii merajú odstup dvomi nákupnými vozíkmi.

Kľúčová otázka “ako ďaleko je dosť ďaleko”, zneisťuje mnohých ľudí, ktorí nemajú dostatočnú priestorovú predstavivosť. Práve na nich sa zameriavajú rôzne žartovné odporúčania.

Napríklad britská stanica BBC opakovane ukazovala bezpečný rozostup s názornou asistenciou svojho redaktora Hugha Pyma, ktorý sa špecializuje na problémy zdravotníctva. Pym totiž meria presne dva metre.

Ešte častejšie sa pre ilustráciu bezpečnej vzdialenosti používajú zvieratá, ktoré ľudia v danej krajine dobre poznajú. Austrálčanom tak verejné oznamy radia, aby dodržiavali odstup „jedného dospelého klokana“.

Obyvatelia ruskej Sibíri zasa dostali inštrukciu, že bezpečný odstup je veľký zhruba ako jeden medveď. V kanadskom Yukone je považovaný za bezpečný odstup veľký ako jeden sob, vo Vancouveri zasa dva metre prirovnávajú k dĺžke jednej pumy.

Reprodukcia: internet

O niečo sofistikovanejšia bola správa národných parkov v americkej Montane, ktorá na meranie bezpečného odstupu použila ryby a odporučila, aby ľudia stáli od seba „na štyri pstruhy“, „na dva jesetery“ či na dĺžku rybárskej udice.

Ak sa náhodou niekto v ríši zvierat príliš neorientuje, potom sú tu odporúčania, ktoré odkazujú na veľkosť všeobecne známych vecí. Predstaviť si vzdialenosť dvoch metrov tak ľuďom pomôže napríklad veľkosť matraca, výška dverí alebo dĺžka vane.

Talianske zdravotníčky naznačujú bezpečnú dvojmetrovú vzdialenosť. (Foto: archív)