Úvod Z DOMOVA Uhrík: Na vládne Matovičove noviny sa bude musieť za 3,5 roka vyrúbať...

Uhrík: Na vládne Matovičove noviny sa bude musieť za 3,5 roka vyrúbať vyše 21-tisíc stromov

Milan Uhrík. (Reprofoto: internet)

Poslanec EP a podpredseda ĽSNS Milan Uhrík poskytol médiám krátke stanovisko k parlamentu schválenému programovému vyhláseniu vlády v súvislosti s ochranou životného prostredia.

“Igor Matovič má v programovom vyhlásení svojej vlády zámer vydávať každý mesiac propagandistické vládne noviny, ktoré by ľudia pravidelne dostávali do svojich schránok. Ide o to, aby si všetci občania za štátne peniaze mohli prečítať o tom, aký ‘úžasný’ je Igor,” uviedol Uhrík.

Dodal, že takéto nehorázne zneužívanie financií štátu na propagáciu vyvolených vládnych politikov by sa nemuseli hanbiť ani v Severnej Kórei. “Čo je však ešte závažnejšie, na výrobu papiera na tlač týchto novín sa podľa odhadov bude musieť vyrúbať 21-tisíc stromov.

O použití recyklovaného papiera nie je totiž vo vládnom programe nijaká zmienka. Ak je táto devastačná environmentálna politika tým úžasným ekologickým plánom novej vlády v dnešnej digitálnej dobe, tak zbohom lesy…” napísal europoslanec.

K svojmu vyjadreniu pripojil aj orientačný rozpočet avizovaných vládnych novín. Ten predpokladá 16-stranové noviny formátu A4, vytlačené na 56-gramovom  papieri a distribuovaných mesačne do 1,5 milióna slovenských domácností na obdobie 3,5 roka, čo dokopy predstavuje 63 miliónov výtlačkov novín.

Váha jedného výtlačku novín (8 listov A4 = 0,5 m2 x 56 g/m2) bude 28 gramov, čiže sa celkovo použije 1 764 ton novinového papiera. Počet vyrúbaných stromov (priemerná spotreba na výrobu 1 tony novinového papiera je 12 stromov): 1764 ton x 12 stromov = 21 168 stromov.