Úvod Z DOMOVA Na Národný pochod za život prišlo 50-tisíc ľudí

Na Národný pochod za život prišlo 50-tisíc ľudí

Foto: archív

Desaťtisíce ľudí sa v centre Bratislavy stretli na protest proti interrupciám. Zhromaždenie a následný sprievod ulicami pod názvom Národný pochod za život zvolali katolícki biskupi a nezisková organizácia Kaneto.

„Dnes sa nás tu zišlo 50-tisíc. Boli to ľudia, ktorí prišli, aby povedali, že nám záleží na ochrane života úplne každého človeka, aj toho najmenšieho z nás, nenarodených detí,“ povedal hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška s tým, že na Slovensku sa podujatie uskutočnilo po tretíkrát.

V súčasnosti ženy môžu požiadať o interrupciu do 12. týždňa tehotenstva. V prípade genetickej poruchy plodu lehota stanovená nie je. Slovenský ústavný súd už v roku 2007 odmietol podnet, že umelé prerušenie tehotenstva je v rozpore s ústavou. V augustovom prieskume agentúry Focus sa za rôzne formy sprísnenia potratov v krajine vyslovilo približne 30 až 40 percent respondentov.

„Život každého človeka je neoceniteľný, preto má byť bezpodmienečne chránený počas celej jeho dĺžky, od počatia po prirodzenú smrť,“ píše sa v manifeste akcie, ktoré z pódia prečítal herec Štefan Bučko.

Po prečítaní výzvy na zrušenie spomínanej lehoty, počas ktorej sa ženy môžu rozhodnúť podstúpiť interrupciu, sa z davu ozval potlesk. Dokument spomína tiež potrebu ochrany a podpory rodín, ako aj inštitútu manželstva ako zväzku muža a ženy. Slovensko registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia doteraz nezaviedlo.

Spoluhovorkyňa národného pochodu Anna-Mária Cerovská zdôraznila aj potrebu konkrétnej pomoci. Za dôležité považuje, aby žiadna žena v zlej sociálnej situácii nezostala bez pomoci.

„Sú tu organizácie, ktoré na Slovensku fungujú, ako Poradňa Alexis, Zachráňme životy alebo Áno pre život. Boli by sme radi, keby sa dostali do pozornosti štátu aj nejakým príspevkom,“povedala.

Medzi účastníkmi podujatia nechýbali ani sympatizovanti ĽSNS, ktorej poslanci sa dlhodobo snažia o sprísnenie pravidiel interrupcií. Organizátori sa verejne dištancovali od politickej propagácie na demonštrácii.

Podobné akcie proti interrupciám sa na Slovensku konali v rokoch 2013 a 2015, zúčastnili sa ich desiatky tisíc ľudí. Počet interrupcií na Slovensku za posledných 20 rokov klesol tri a pol násobne. Minulý rok počet prípadov umelého prerušenia tehotenstva dosiahol 6024, medziročne sa znížil o 1,3 percenta.

Slovenskí opoziční a nezávislí poslanci predložili do programu prebiehajúcej schôdze Národnej rady, ktorá sa koná necelý pol rok pred plánovanými parlamentnými voľbami, dohromady štyri návrhy na sprísnenie pravidiel interrupcií.

Ešte v lete prípravu vlastného návrhu v tejto oblasti ohlásili aj dve z troch vládnych strán, a to Smer-SD a SNS. Expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico v auguste ale uviedol, že jeho strana spomínanú predlohu nakoniec nepredloží a že on sám je proti obmedzeniu práva žien slobodne sa rozhodnúť v otázke interrupcie.

Do pomoci v 30 tímoch pri takmer 50 podujatiach sprievodného programu sa zapojilo okolo 900 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia. Najviac ich prišlo z Bratislavského, Prešovského a Žilinského kraja. Pochod za život vyvolal veľký dosah aj na sociálnych sieťach.

K nedeľnému pochodu sa prihlásili aj viaceré koaličné aj opozičné strany a hnutia, medzi nimi napríklad SNS, OĽaNO, ĽSNS a Sme rodina či zástupcovia mimoparlamentných strán KDH či Kresťanská únia.

Foto: archív