Úvod Z DOMOVA Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie Kuciakovej vraždy, obhajca hovorí o predvolebnom scenári

Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie Kuciakovej vraždy, obhajca hovorí o predvolebnom scenári

Ján Kuciak. (Foto: archív)

Vyšetrovateľ pristúpil k skončeniu vyšetrovania v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s jeho výsledkami. TASR o tom informoval obhajca obvineného Mariána Kočnera Marek Para.

„Vyšetrovateľ je procesne samostatný. Disponujeme informáciou, že prebieha oboznamovanie sa s výsledkami vyšetrovania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Polícia prípad nekomentuje, keďže vyšetrovanie vraždy naďalej komunikuje ÚŠP, ktorý si vyhradil právo prípad komunikovať, vysvetlila pre TASR hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

„Prípad postupuje podľa pripraveného scenára s cieľom prispieť k politickej aréne predvolebného súboja. Vyšetrovanie je však sprevádzané procesnými chybami a dôkazná núdza vyšetrovateľa je dnes očividná,“ reagoval Para.

„My sme dostali ako poškodení termín tento týždeň na preštudovanie spisu. Predbežne od stredy do piatka budeme študovať spis na NAKA v Nitre. Registrujem, že následne bude mať termín na preštudovanie obhajoba.

To je v súlade s tým zámerom prokuratúry nežiadať o ďalšie predĺženie väzby, ale podať obžalobu ešte v tejto predĺženej lehote väzby. Vychádza to na koniec októbra, keď už lehota väzby je predĺžená do konca novembra,“ povedal pre TASR právny zástupca Kuciakovej rodiny Daniel Lipšic.

Marek Para (Foto: Michaela Kolimárová)

Podnikateľa Mariána Kočnera obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica, 8. marca tohto roka. Kuciakovu likvidáciu si mal vraj objednať pre jeho novinársku prácu. Proti obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP v apríli zamietol.

Len nedávno ÚŠP opätovne zamietol sťažnosť Mariána Kočnera proti obvineniu. Podľa názoru obhajcu z uznesenia o zamietnutí vyplývajú rozsiahle porušenia práva na obhajobu. Preto chce podať po druhý raz opravný prostriedok Generálnemu prokurátorovi SR Jaromírovi Čižnárovi.

Koncom marca Mariána Kočnera spolu s ďalším z obvinených v prípade Kuciakovej vraždy Tomášom Szabom obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. S Mariánom Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom sa medzičasom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku začalo koncom júla aj hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek.

Pre ňu je Marián Kočner naďalej väzobne stíhaný. Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze sledovanie novinárov. Na sledovanie si mal najať Marian Kočner exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo nijaké obvinenie.

Marián Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove aj Banskej Bystrici. Momentálne je vo väzbe v Nitre. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu. Naposledy, 24. júna prostredníctvom svojho obhajcu vzal späť v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby.

Najnovšie Mariána Kočnera obvinili aj v prípade „motákov“, keď vyšetrovateľ národnej protizločineckej jednotky NAKA vzniesol obvinenie z pokusu zločinu marenia spravodlivosti. V jednom prípade sa mal pokúsiť o sfalšovanie dôkazu v kauze zmeniek. Polícia o tom informovala 12. septembra na sociálnej sieti.

Marián Kočner. (Foto: archív)